|
|
|
|
Vopsele rezistente la foc PROMAT
| | | |
Vopselele intumescente protejează contra focului o structură de beton, oțel sau lemn prin reacția la căldura emanată de incendiu, formând un strat de spumă izolatoare. Vopselele intumescente oferă avantajul estetic de a evidenția forma structurii și sunt extrem de ușoare. Pentru structurile din lemn, vopseaua intumescentă transparentă oferă protecție antifoc, menținând în același timp valoarea sa arhitectonică.
Vopsea termospumantă antifoc - PROMAPAINT®-SC4
PROMAPAINT®-SC4 este o vopsea termospumantă antifoc, in emulsie de apă, constând din răşină sintetică, special creată pentru protejarea antifoc a structurilor din oţel.
Vopsea termospumantă antifoc - PROMAPAINT®-SC3
PROMAPAINT®-SC3 este o vopsea intumescentă pe bază de apă, ideală pentru protejarea construcţiilor din beton şi oţel.
Strat de protecţie împotriva focului - PROMADUR
PROMADUR® este o acoperire intumescentă într-un singur strat, transparentă, pe bază de apă, pentru protecţia împotriva incendiilor a structurilor din lemn. PROMADUR® este cea mai nouă generaţie de vopsea reactivă rezistentă la foc pentru protecţia elementelor din lemn și nestructurale din lemn. Datorită gradului de transparenţă ridicat, suprafaţa materialelor din lemn rămâne vizibilă, păstrând aspectul estetic al lemnului natural. În caz de incendiu, PROMADUR® expandează, creând o spumă izolatoare de protecţie care protejează substratul de contactul cu aerul (oxigenul), diminuând combustibilitatea și încetinind transferul de energie (căldură) de la foc la elementele de lemn, crescând rezistenţa la foc.
Strat de protecţie împotriva focului - PROMADUR® Top Coat
PROMADUR® Top Coat este o acoperire intumescentă monocomponentă, transparentă, pe bază de solvent, special concepută pentru a îmbunătăţi rezistenţa la umiditate și performanţele mecanice ale PROMADUR®, fără a reduce gradul de rezistenţă la foc al elementelor de lemn protejate. PROMADUR® Top Coat nu conţine substanţe aromatice, se usucă rapid și ușor de aplicat. PROMADUR® Top Coat nu are nici un efect negativ asupra expansiunii acoperirilor intumescent.
| | | | |
|
|