Platforma pentru masina in curte. Din ce s-o fac?

Am vazut ca exista o multime de variante de platforme sa iti faci pentru tras masina in curte, pavaj cu dale, ciment, gratare metalice samd. Poate cineva sa-mi spuna, ca idee, care sunt avantajele/dezavantajele la astea trei? Nu stiu ce sa aleg si nu stiu daca e cazul sa prevad si alte lucruri la fiecare. De exemplu daca iarna ingheata si aluneca cimentul ar trebui sa ma gandesc la un sistem cu gratare in el sau cum? Multumesc anticipat pentru orice sfat de la cine si-a facut sau e in domeniu.
salut! imi spun doar parerea, deci ia-o ca pe o informare. daca si subliniez daca, nu poti renunta la idee - pentru ca exista solutiile de a tine masina pe strada, sau in garaj - atunci iti recomand sa faci locul respectiv cu dale prefabricate(si aici nu te uita la bani - ia ce este mai bun si mai bine facut) care sa fie la fel cu restul aleilor pe care le ai in curte. incearca sa nu iesi in evidenta fata de restul curtii. cimentul nu mai este cel de odinioara - crapa si se distruge dupa primul inghet, iar apoi totul arata oribil. metalul rugineste si este prost la calcat pe el - banuiesc ca ai o sotie si care si pantofi cu toc - si iti pot cadea lucruri intre profile. banuiesc ca acum ai cel putin o parere. sa auzim numai de bine, cristian.
Buna, multumesc pentru raspuns. La idee nu am cum renunta pentru ca nu am spatiu de garaj iar pe strada nu se pune problema. Dalele prefabricate nu sunt tot din ciment turnate? Adica daca tot dai bani nu mai bine dai pe placi de granit sau ceva piatra naturala? N-am idee de pret, dar banuiesc ca si lucrarile costa mai mult decat daca torni ciment direct in cofraje. Ar fi fost interesant sa am cu cine discuta despre pretul per total si durabilitatea in timp. N-am timp sa stau prin magazine. Asa mai intru de la servici pe forum sau pe net si mai caut preturi. Ciudat. Credeam ca cimentul este destul de durabil, dar cred ca ai dreptate.
Buna ziua! Este destul de mult de spus despre avantajele si dezavantajele fiecarei solutii in parte. Ca sugestie, eu as incerca un sistem pe care l-am vazut doar de cateva ori in Germania si doar odata in Romania. BASF are o substanta care amestecata cu pieris (diametrul ar trebui sa fie mai mare de 32) formeaza un covor care se intareste dar care lasa goluri printre pietre lasand apa sa se dreneze prin acesta. Am inteles ca grosimea se calculeaza in functie de traficul care se banuieste ca va fi pe platforma respectiva. Detaliul cred ca ar fi urmatorul: - se face o panta din pamant max .1% - se monteaza o membrana hidroizolanta, cred ca aceea din HDPE este in regula - se toarna amestecul din pietris si substanta respectiva. Cam asta ar fi ideea, daca o faci poate imi spui si mie cat te-a costat!! Mi s-a parut foarte interesanta dar n-am reusit sa aflu pretul pe mp... ce-i drept nici nu m-am agitat prea tare in sensul asta. Alegere usoara
Interesanta ideea. Cred ca despre acestea este vorba.
Linkuri
Buna ziua, Toate solutiile prezentate au legatura cu betonul de exterior care in timp cedeaza sub actiunea diferentelor de temperatura in cursul iernii. Aceasta este ceea mai mare problema a acestor solutii, inclusiv pavajele care dupa o iarna cu zapezi si multe fluctuatii de temperaturi de la plus la minus si acestea cedeaza. Solutia care poate rezolva aceste variante sunt impermeabilizarea acestora (aceasta in conditiile in care aveti deja una dintre ele implementata.) Daca NU, atunci va propun solutia urmatoare: executarea unei pardoseli poliuretanice cu suprafata exterioara quart de 3-5 mm si inchisa cu membrana poliuretanica cu protectie MAXIMA la UV. Este rezistenta la temperaturi extreme (la nivelul solului de la -30 la +90). Solutia prezentata in poza de mai jos este o solutie profesionala care are la baza tot o membrana poliuretanica si o rasina epoxidica. Este o solutie intradevar foarte buna dar care in sectorul civil nu face fata datorita pretului foarte mare. Se pliaza perfect pentru supermagazine sau complexe comerciale. Daca solutia pe care v-am prezentat-o astept un email (liviuconsulting@yahoo.com) cu mai multe date privind ceea ce doriti si am posibilitatea de a va prezenta un deviz si poze si chiar un filmulet. Cu respect.
Va recomand pentru placarea curtii, piatra naturala, si anume travertinul.se preteaza f bine la exterior si estetic este,parerea mea, peste orice altceva gen pavaj,gratare metalice etc Placarea o puteti face, fie din dimensiuni libere 70,80,90,....140/30, fie din spartura travertin(se vinde la tona) care este mult mai accesibila ca pret. Cele bune!
Linkuri
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.