Panouri monocristaline .

Buna ziua , numele meu este Roman Ioan, sunt din Maramures ,Baia Mare si am un sistem instalat de mine de 16 panouri monocristaline de 250 w bucata , total 4kw ,un invertor de 5kw la 48 v , baterii Power safe SBS 170F , 8 bucati de 12v /170 Ah , am fost inscris la o firma pentru surventia de la stat de 20.000 lei si am facut dosarul in martie si nu am primit nici un raspuns .As dori sa stiu daca pot trece de pe sistemul of grid pe on grid cu ce am eu acuma sau trebuie ca sa accept ofeta cu panourile policristaline .
Buna seara! Subventia acordata in cadrul acestui program este pentru instalarea unui sistem fotovoltaic on-grid de producere de energie... in cazul dumneavoastra, ar fi instalarea unui "nou" sistem, deci ... nu ati beneficia de subventia de 20.000 de lei pentru trecerea de la off-grid la on-grid... Programul nu suventioneaza sistemele instalate anterior. Daca ar fi sa va dam un sfat, v-am indruma sa luati legatura cu instalatorul la care v-ati inscris si sa discutati cu el ce solutie exista pentru dumneavoastra. Cu siguranta, nu "ati fost" inscris, ci inca sunteti inscris, doar ca probabil instalatorul inca nu are informatii noi pentru dumneavostra, si de aceea nu comunica nimic. Poate ar fi o idee buna sa verificati daca acel instalator se regaseste sau nu pe lista celor respinsi... Iar daca nu este respins, discutati cu el ce solutie tehnica ar fi potrivita pentru dumneavoastra. Ghidul de finantare nu exclude, din cate am retinut noi, gospodariile care au sisteme fotovoltaice instalate anterior. Avand in vedere ca totul se face prin instalator, dosarul si proiectul tehnic intocmite de acesta au cea mai mare relevanta privind incadrarea in criteriile de eligibilitate... Pentru mai multe detalii, puteti consulta si ghidul de finanare dispnibil pe site-ul www.afm.ro.
Linkuri
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.