Buna ziua, Ma numesc Dumitrescu Aneta si am achizitionat de curand dale de cauciuc pentru amenajarea unei alei exterioare in gradina. Va rog sa-mi...

Buna ziua, Ma numesc Dumitrescu Aneta si am achizitionat de curand dale de cauciuc pentru amenajarea unei alei exterioare in gradina. Va rog sa-mi spuneti cum anume se monteaza si ce materiale se folosesc (pe pat de nisip, pietris......?) care este ordinea de aplicare in cazul in care se foloseste si nisipul si pietrisul, si daca se mai foloseste un adeziv(care este acela) . Mentionez ca dalele de cauciuc pe spate au alveole. Va multumesc.
Buna ziua, o serie de dale de cauciuc se monteaza la fel ca si cele din beton. Pentru detalierea pasilor la dalele din beton va rugam sa citit mai multe tot pe site-ul nostru la linkul urmator: http://spatiulconstruit.ro/cum-se-face/alei-si-platforme-din-pavele-de-beton-object_id=11 Vrem sa va precizam insa ca nu este o solutie valabila pentru absolut toate tipurile de pavele de cauciuc. Pavelele dvs. ar fi trebuit sa vina si cu indicatii de la producator: instructiunile pot varia in functie de grosimea placii sau greutatea acesteia. De pilda, pentru pavelele subtiri, cu greutate mica, este recomandata folosirea unui adeziv, cu ajutorul caruia ele se aplica pe un pat solid. De aceea, daca pavelele trebuie lipite cu adeziv, respectati pasii din acel dosar si adaugati o sapa din beton. Suprafata respectiva trebuie sa fie perfect uscata, fara praf si murdarie. Adezivul nu poate fi aplicat pe suprafete de beton proaspat. Restul pasilor, in special asigurarea drenajului, ramane valabili in cazul oricaror tipuri de alei. Iata de ce va recomandam sa verificati intai indicatiile cu care au venit placile. Daca nu aveti posibilitateasa va informati direct de la furnizor, puteti cautati pe internet dupa numele producatorului, pentru a vedea cu ce recomandari specifice vin pavelele pe care le aveti. Speram ca -am fost de folos. Cu stima.
Revenim: pentru mai multe informatii specifice, cu care va poate ajuta unul dintre colegii nostri arhitecti, va rugam sa ne dati mai multe detalii despre ce fel de alee vreti sa faceti: este destinata numai traficului pietonal (usor) sau si traficului auto? Vreti sa realizati un spatiu de joaca pentru copii? Va multumim si va asteptam.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.