Buna ziua, am si eu o intrebare .. am avut un gard de tabla, vechi si ruginit, pe terenul meu, facut cu banii mei .. vecinul mi a dat acordul verbal...

buna ziua, am si eu o intrebare .. am avut un gard de tabla, vechi si ruginit, pe terenul meu, facut cu banii mei .. vecinul mi a dat acordul verbal ca ma lasa sa l fac ..acum a inceput cu amenintarile. eu nu am autorizatie de construictie, habar n aveam ca am nevoie .. gardul este nou facut tot din tabla, dar are si o mica fundatie. problema gardului este ca vecinului meu nu i iese la 'socoteala ' terenul din actul casei si cel din cel urbanism, sau ceva de genul ... i s a pus pata zicand ca i am luat eu din teren, cu tiate ca noul gard este pe aceleasi masuratori. am luat si ruleta de am masurat din cap in cap, ca sa nu fac vreo tampenie. acum nu stiu ce sa mai fac .. ma tot ameninta in fel si chip, ca daca nu dau gardul jos si nu i dau vreo 4 m de pamant, nu stiu sigura car mai vrea, depune plangere la politie ca l am facut fara acordul lui .. ca toate ca mi a zis la tel ca ma lasa .. ce pot sa fac in situatia asta? multumesc
D.na Elena, luati masurile legale si nu mai aveti de ce sa va temeti. Nu dureaza mult sa mergeti dupa autorizatie de constructie la primarie si nu e tarziu nici acum, chiar daca l-ati facut. Daca spuneti ca masurile sunt corecte mai bine dati pe acte decat sa dati 4 m teren aiurea. Oricum nu inteleg prea bine speta, o confirmare telefonica nu are valoare legala. Si apropo sesizarea s-ar face la primarie, nu la politie, nici vecinul nu stie bine ce spune.
Ameninta cu politia probabil pt. incalcarea proprietatii. Pt autorizatia de constructie, intr-adevar, la primarie se depune sesizarea. P.S.: De multe ori s-au constatat diferente intre actele de proprietate si planuri, asa ca le puteti confrunta cu ale dvs.
Multumesc pentru ajutor. daca fac autorizatia, chiar daca am facut gardul inainte de a o face, ma mai poate da in judecata? sau imi mai poate face probleme? Stiti cumva daca arhitectul care face planurile se ia de la primarie? multumesc anticipat
Ce stiu este ca pentru orice fel de imprejmuire iti trebuie proiect si aprobare de la primarie daca ai vecini iti trebuie si acordul acestora scris ca sa nu ai probleme mai tirziu.Sa nu faceti prostia sa va faceti gardul la distanta mai mica fata de limita proprietatii.Eu am avut o fabrica de ulei,taranii veneau cu carutele.Ca sa nu ocup din carosabil am lasat 2m loc de parcare intre drum si gard,deci parcare pe terenul meu.Acum fabrica nu mai functioneaza.Gardul este facut din bolovani si are grosime de 70 cm,nu mai am banii de altadata,asa ca pe o distanta de 50 m si o latime de 2 m eu am pierdut 100 m patrati.Si la primarie desi nu este legal din 27 de arii apar acum cu 26.In partea din spate am lasat 3 m.Casa fiind construita pe o fosta groapa de gunoi am nivelat terenul luind 1.8 m din teren si impingindu-l in spate unde este groapa(fosta pasune). Trebuie sa va spun ca un buldozer pe senile a lucrat o luna si jumatate si m-a costat mai mult decit daca cumparam cu banii aceea aceeasi suprafata si cu constructie pe ea.Dar a fost donatie din partea socrilor si nu m-am opus.Tot pamintul mutat nu mi-a ajuns pina la limita proprietatii.si am facut un gard provizoriu cu 3 m mai in interior in ideea ca voi aduce umplutura si dupa aceea i-mi voi face gardul definitiv.Dupa 20 de ani este in aceeasi situatie din lipsa fonduri.Mentionez ca nu am vecini alipiti deci ozona izolata.Colac peste pupaza primaria s-a hotarit sa faca o zona de agrement de jur imprejurul terenului meu.Cind nu eram acasa au intrat cu buldozere si excavatoare si mi-au luat din taluzuri care erau pe terenul meu.Ce-i mai grav e ca pe o parte aveam zid de sprijin din beton cu inaltime de 2 mi-au luat taluzul pina la 50 cm de zid desi eu in extrasul de carte si proiect am 2,5 m dincolo de acest zid.Un reprzentant al primariei m-a asigurat ca se va reface taluzul si se va consolida.Am ramas cu promisiunea.Banii s-au terminat si tot ce au facut anul trecut acum este deteriorat.Bani aruncati.Toate cele bune si succes.
Dupa proiect deobicei vine de la primarie de la sistematizare in verificare mai ales daca sunt reclamatii.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.