Termoizolam peretii beciului ?

Este corect sa termoizolam ext peretii beciului ptr a evita puntile termice catre planseul de la cota "0" ? Daca da, partial sau pe toata inaltimea lor ? Multumesc anticipat
Buna ziua, Poti specifica mai exact unde este amplasat beciul, daca in general planseul cota"0" si fundatia casei sunt termoizolate? Elevatia casei este termoizolata...partial sau pe toata circumferinta? Durdu, in principiu in astfel de situatii informatii cat mai complete ( eventual un plan ) sunt de mare ajutor pentru gasirea unei solutii optime.
Beciul este amplasat sub living si dining, si are aprox 35 mp dintr-un total de 94 mp al parterului. Elevatia o sa fie izolata cu polistiren extrudat de la cota 0 pana sub nivelul solului 30-90 cm pe tot perimetrul casei (aici astept un sfat cat de adanc sub nivelul solului).Sub pardoseala din afara perimetrului beciului o sa am polistiren extrudat de 5 cm, si sub plafonul beciului o sa pun tot asa un polistiren extrudat de 5 cm.Deasupra cotei zero o sa mai pun ceva izolatie dar nu m-am hotarat ce grosime (astept opinie). Initial am intentionat sa izolez la exterior tot beciul pana la pardoseala acestuia, dar ma tem ca vara sa nu am temperaturi prea mari in beci-sa se strice alimentele, si de aceea ma gandesc sa izolez numai pana la 80-90cm sub nivelul solului-adancimea de inghet la Ploiesti. Mai am o intrebare:sub cota solului as putea sa pun polistiren expandat ?este la 1/3 de pret versus extrudat si are acelasi lamda, dar se pare ca retine apa si este periculos din acest punct de vedere. Am pus in atasament planul de parter si beci, si planul beciului modificat, ptr ca a trebuit sa-l mut intre axele 1-2 respectiv D-F (initial se afla intre axele 2-4 resp D-F) Multumesc mult ptr opinii, Durdu
Buna ziua, In principiu o solutie acceptabila este urmatoarea: 1 Prima chestiune - beciul sub casa desi mai comod de accesat este mai greu de termoizolat. In general nu poti sa obtii o casa perfect termoizolata si un beci ca o camera frigorifica (decat cu un anumit nivel de costuri suplimentare). 2 Sub placa de cota 0 (daca nu ai turnat-o) ar trebui sa pui macar un 8 cm de polistiren extrudat. Deasupra placii de cota 0 as mai pune 3 cm de polistiren extrudat ca sa atenuezi puntile termice de la peretele beciului (presupunand ca este neincalzit - apropo unde este plasata centrala termica), abia dupa aceea poti sa torni sapa. 3. Perimetral in jurul fundatiei as merge pe polistiren extrudat de 10 cm grosime pe o inaltime de minim 120 cm de la cota 0.Asta insemna ca daca ai un soclu de 45 cm ai putea ajunge la adancimea de inghet. Personal as merge pana la 1,50 iar pe peretele exterior al beciului - dupa planul anexat pare ca l-ai asezat in lungul casei - as merge pana la nivelul fundatiei. 4. Pe tavanul beciului as pune un polistiren expandat de 5 cm ca sa fii sigur ca nu apar probleme in living si dinning. P.S. Nu se recomanda utilizarea polistirenului expandat sub cota solului. In primul rand nu rezista la solicitarile fizice la care poate fi supus si are o densitate mult mai mica.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.