Reparatii bazin WC

Stie cineva care poate fi motivul pentru care mi se scurge putina apa undeva pe la fundul bazinului de la WC? E un bazin ceramic asezat direct pe vasul de WC si gasesc uneori pete de apa sub el pe gresie, am constatat ca sunt mici picaturi de apa chiar pe la fundul lui, dar bazinul nu este crapat deloc. Pe sus, cand scot capacul iar nu se vede nimic. L-as demonta sa vad ce are inauntru dar imi e ca mai rau il stric. A mai avut cineva problema asta? Trebuie chemat un instalator?
Sunt 2 posibilitati: 1. racordul dintre bazin si toaleta este fisurat 2. condens (fiind din ceramica ai toate sansele sa fie "doar" atat in cazul unei ventilatii insuficiente)
Mai exista alte doua posibilitati pe langa cele mentionate de Lucian: 3 Intr-adevar poate fi vorba de garnitura invechita de la bazin. 4 Suruburile care fixeaza vasul au slabit ori s-au uzat si se misca bazinul. Jocul acestuia poate cauza scurgerile. Chemati un instalator, indiferent care e problema (aceasta daca nu e vorba de o problema mai mica, c epoate fi remediata si personal, ultimele doua probleme sunt usor de rezolvat si in regie proprie). Aceasta situatie neremdiata la timp poate cauza pe termen lung probleme serioase de functionare a vasului de toaleta si mai bine il reparati acum decat sa trebuiasca sa-l inlocuiti cu totul mai tarziu.
Este uzata/roasa garnitura si se prelinge apa. O schimbi si gata. Daca nu esti indemanatic cheama un instalator. O alta problema ar fii daca ai copil. Urecheaza-l putin :) (glumesc) dar fi-miu a vazut cum ma chinuiam sa repar si i-a placut asa mult ca punea el apa acolo pe jos sa imi faca draci si sa ma apuc sa il demontez :) oricum succes !
si eu am patit'o era de la garnitura la mine. se schimba ca alea de la robinet. cumperi garnitura de la magazin , demontezi singur suruburile care fixeaza bazinu , il pui pe jos ii scoti garnitura si pui alta noua , nu e greu. vezi sa cureti si calcaru si sa fixezi bine laloc , sa nu joace , ca patesti la fel iar
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.