Reconditionare mobilier lemn masiv

Am si eu o intrebare, daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi? Am primit casa de la bunica si are mobilier masiv din lemn, iar eu nu vreau sa-l arunc pentru ca e clar ca ce se facea pe veremea aia n-are moarte. Eu am tot avut mobile modulara din PAL si e drept ca e usoara, dar daca o muti de doua trei ori deja se dejghina, suruburile mananca lemnul si tot asa, ca dupa cativa ani trebuie sa-yti iei alta clar. Mobila bunicii e stabila perfect, n-are picioare mancate, e incleiata si zici ca-i cleiul ala de otel atat de stabil a ramas.. dar am problema ca scartaie usile (sunt in balamale) si e cojita vopseaua de pe ea in unele locuri, nu zic ca mai e si neagra. Cum pot reconditiona eu frumos mobila veche, sa n-o stric? M-as duce la un centru cu ea, dar mi-e greu de tot sa transport ca e masiva si grea. Ceva solutii, dar profesionale?
Buna ziua, ca idee puteti incerca sa mergeti la un centru de reconditionare si sa vedeti daca vine un mester acasa, putine firme de acest gen au pretentia sa va deplasati cu mobilierul acolo. La ei in ateliere se afla expus in general mobilierul care se si vinde si macar stiti ca mesterul va face o expertiza si va da solutii specifice exact pentru starea mobilierului. Altfel, desigur, puteti face si acasa propriile lucrari. Va recomandam intai sa cititi cateva articole de la noi de pe site Cum reconditionezi un obiect din lemn; Cum remediem scartaitul balamalelor de la usi Pentru niste produse profesionale de calitate necesare lucrului, gasiti lacuri, grunduri si lazuri pentru lemn la Akzo Nobel Coatings Nu ati spus ce tip de mobilier aveti, probabil dulapuri mai mult, dar daca va intereseaza si detalii de alt gen mai aveti un material: Reconditionari pentru mobilier:tapiteria
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.