Pret gard din lemn, cu stalpi de metal si fundatie de beton

Stie cineva cam la ce pret pe metru patrat se ridica pe piata un gard din lemn, cu stalpi de metal si cu fundatie de beton? Mi se pare ca pretul pe care mi-l cere constructorul meu este prea mare, cam 5000 euro la 100 mp de gard. De autorizatii se ocupa el, nu ma intereseaza, dar nu e cam mult chiar si asa?
100 metri patrati sau 100 metri liniari? In acest pret se include si materialele sau doar manopera?
Mi se pare cel putin amuzanta partea cu "se ocupa el de autorizatie"! Din 2 motive: - constructorul NU este arhitect ca sa poate face un proiect - cum anume trateaza cu Primaria in numele altcuiva? Calculul la materiale este foarte simplu de facut daca stii lungimea gardului si inaltimea... metrii patrati nu ajuta! De ex: vreau un gard de 50 de metri lungime pe 2 metri inaltime (100mp nu?) - stalpi din fier din 2 in 2 metri = 25 bucati, la un pret aproximativ de 40 lei pe bucata = 1000 lei - fundatie continua - 50m x 20 cm latime x 40 cm adancime = 4mc beton , la un pret de betoniera de 300 lei = 1200 lei - lemn - folosind scandura de 2x0.15x0.025 avem nevoie de cam 333 de scandurele... acceptam ca le punem lipite una de alta (uscandu-se oricum o sa apara spatii intre ele) - 333 scanduri inseamna aproximativ 2.5mc de lemn - la un pret de 500 lei pe metru cub = 1250 lei - suruburi, platbanda si alte mizilicuri - aproximativ 300 lei total materiale - 3750 lei (sub 850 euro) ... la 100 de metri liniari la aceeasi inaltime se inmulteste cu 2 Acum puteti judeca si dumneavoastra daca merita manopera diferenta de bani!
Multumesc! Nu e amuzant. Eu de-aia intreb ca sa nu ma ia de prostul satului. Constructorul, adica firma, are un arhitect eu trebuia sa ma duc cu ei la primarie doar o data. Nu e doar manopera. Omul de la firma cu care am vorbit se ocupa si de acte sa fie in regula si de cumparat produse, transport, adica dadeam lucrarea cu totul cuiva, ca eu momentan nu prea ma pot duce pe acolo. oricum, multumesc, cel mai bine o sa vorbesc cu hartia si toate costurile in fata
Pentru a realiza un gard mai ieftin puteti alege varianta gardului din beton prefabricat. Acum puteti gasi modele mult mai frumoase, decat cele pe care le stiam cu ani in urma. Eu am construit un gard pe care il puteti vedea aici: http://www.gardprefabricat.ro
DOAMNE CÂT DE CORECȚI MAI SUNT UNII DIN ROMÂNAȘII NOȘTRII!!!!!!!!! DE ASTA SE SPUNE CĂ „SUNTEM MAI CATOLICI ȘI DECÂT PAPA„ !!!!! LEGI ȘI LEGI ȘI LEGI!!!!!!! AȚI ÎNNEBUNIT CU ATÂTEA LEGI!!!! LEGILE SUNT PENTRU CEI CARE NU ȘTIU CE ESTE OMENIA!!!!!!!!!! SIGUR, CEL CARE A LANSAT DISCUȚIA E VREUN ȘMECHERAȘ CARE TRĂIEȘTE NUMAI DE PE URMA FRAIERILOR !!!!
DOAMNE CÂT DE CORECȚI MAI SUNT UNII DIN ROMÂNAȘII NOȘTRII!!!!!!!!! DE ASTA SE SPUNE CĂ „SUNTEM MAI CATOLICI ȘI DECÂT PAPA„ !!!!! LEGI ȘI LEGI ȘI LEGI!!!!!!! AȚI ÎNNEBUNIT CU ATÂTEA LEGI!!!! LEGILE SUNT PENTRU CEI CARE NU ȘTIU CE ESTE OMENIA!!!!!!!!!! SIGUR, CEL CARE A LANSAT DISCUȚIA E VREUN ȘMECHERAȘ CARE TRĂIEȘTE NUMAI DE PE URMA FRAIERILOR !!!!
DOAMNE CÂT DE CORECȚI MAI SUNT UNII DIN ROMÂNAȘII NOȘTRII!!!!!!!!! DE ASTA SE SPUNE CĂ „SUNTEM MAI CATOLICI ȘI DECÂT PAPA„ !!!!! LEGI ȘI LEGI ȘI LEGI!!!!!!! AȚI ÎNNEBUNIT CU ATÂTEA LEGI!!!! LEGILE SUNT PENTRU CEI CARE NU ȘTIU CE ESTE OMENIA!!!!!!!!!! SIGUR, CEL CARE A LANSAT DISCUȚIA E VREUN ȘMECHERAȘ CARE TRĂIEȘTE NUMAI DE PE URMA FRAIERILOR !!!!
DOAMNE CÂT DE CORECȚI MAI SUNT UNII DIN ROMÂNAȘII NOȘTRII!!!!!!!!! DE ASTA SE SPUNE CĂ „SUNTEM MAI CATOLICI ȘI DECÂT PAPA„ !!!!! LEGI ȘI LEGI ȘI LEGI!!!!!!! AȚI ÎNNEBUNIT CU ATÂTEA LEGI!!!! LEGILE SUNT PENTRU CEI CARE NU ȘTIU CE ESTE OMENIA!!!!!!!!!! SIGUR, CEL CARE A LANSAT DISCUȚIA E VREUN ȘMECHERAȘ CARE TRĂIEȘTE NUMAI DE PE URMA FRAIERILOR !!!!
DOAMNE CÂT DE CORECȚI MAI SUNT UNII DIN ROMÂNAȘII NOȘTRII!!!!!!!!! DE ASTA SE SPUNE CĂ „SUNTEM MAI CATOLICI ȘI DECÂT PAPA„ !!!!! LEGI ȘI LEGI ȘI LEGI!!!!!!! AȚI ÎNNEBUNIT CU ATÂTEA LEGI!!!! LEGILE SUNT PENTRU CEI CARE NU ȘTIU CE ESTE OMENIA!!!!!!!!!! SIGUR, CEL CARE A LANSAT DISCUȚIA E VREUN ȘMECHERAȘ CARE TRĂIEȘTE NUMAI DE PE URMA FRAIERILOR !!!!
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.