Plante de apartament utile.

Buna, tuturor. Deschid acest topic pentru ca sunt o mare pasionata de flori si plante de apartament. Am avut mult timp colectii diverse de flori si cactusi, dar de de curand ne-am mutat din orasul meu la Bucuresti si a trebuit sa renunt la multe dintre plantele pe care le aveam. Pasiunea nu m-a parasit, doar ca acum m-am gandit sa ma apuc de cultivarea unor plante "utile", cum zice sotul meu, care nu vede rostul atator flori si spune ca ne respira aerul degeaba. Asa ca mi-a dat de fapt o idee, sa o iau de la zero cu o noua preocupare. Vreau sa cultiv verdeturi, plante cu proprietati terapeutice si orice altceva rezista in conditiile de la bloc, intr-un balcon destul de generos pe care il vom inchide partial. Visez un fel de ierbarium ca cel din manastirile calugarilor din evul mediu care sa fie mica mea gradina de leac. Pentru inceput ma intereseaza in special salvia, rozmarinul si verbina. Daca stie cineva mai multe despre ele si le-a cultivat la bloc din seminte as fi incantata sa aflu mai multe informatii despre cum le-a mers si sa va tin la curent cu felul in care imi vor creste plantutele astea minune. Imi doresc ca acest topic sa fie un loc unde sa ne sfatuim unii pe altii si prin care sa ne si dam idei unii altora, eu sigur o sa povestesc ce am descoperit. Era sa uit, sunt la etapa de planificare a felului in care o s-o organizez. Pentru ca nu vreau ceva urat, adica o debandada de ghivece urat colorate si conserve goale si fuculite, caut idei ca sa arate si bine ca design, sa-mi fie drag sa imi vad recolta si s-o tund.
Imi pare rau ca trebuie sa va dezamagesc un pic, dar pentru un balcon semi-inchis aceasta nu e cea mai buna perioada de incepere a unei gradini. Insa ideea este minunata. Designul, daca tineti la estetica spatiului, nu este dificil de abordat si pentru dv. poate sa consituie o preocupare buna pentru aceasta perioada. Luati in calcul chiar de cand inchideti balconul care va fi destinatia fiecarui spatiu si poate, cu ajutorul meseriasilor, veti prevedea inca de pe acum niste recipiente integrate armonios in intregul ansamblu. Nu uitati ca mica gradina trebuie sa se afle in zona adapostita. O sa revenim cu idei de design in curand, intr-unul dintre articolele de la "Sfaturi si idei". Intre timp, peste iarna, puteti incepe sa experimentati cu seminte de plante in casa, pe un pervaz care beneficiaza de lumina buna, dar pe care plantele nu stau in curent. La primavara veti putea sa le scoateti deja afara sau sa insamanatati altele, daca experientele au fost incurajatoare. Daca nu, nu e nici o problema, vremea buna va va ajuta plantele mai mult decat orice.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.