Placare ceramica peste parchet

buna ziua, credeti ca este vreo problema daca aplic placare cu gresie peste un parchet vechi greu de demontat? mentionez ca pot remedia lamele rupte ca sa am suprafata uniforma de montat... dar ati mai auzit de o lucrare la fel care sa aiba probleme? cu stabilitatea placilor/? va multumesc aniticipat
Buna ziua, da, se poate aplica placare ceramica peste parchet, daca este remediata suprafata acestuia.
Si cum sugerati sa lipeasca gresia pe parchet, daca nu e cu suparare? Cu prenandez? Electrostatic? Altfel, este evident ca un parchet vechi are o suprafata perfect plana, inerta si stabila, adica ideala pentru montat o gresie noua, nu-i asa? Bravos, R.Assistant!
Mda, am facut-o o singura data si nu as mai recomanda vreodata solutia aceasta, nu atat din cauza materialelor cat mai ales din cauza manoperei. In primul rand trebuie ca planeitatea parchetului sa fie mai mica de 2 mm la 1000mm. In al doilea rand trebuie gasita gresia care iti convine. Se cumpara placi asemanatoare cu cele din gipscarton dar pe baza de ciment ( cred ca Betonip). Se face un calcul cate placi si cate rosturi iti intra pe o bucata de placa astfel incat pe marginea fiecarei bucati sa ramana gresia si nu rostul. Se taie placile pe baza de ciment la dimensiunea care trebuie. Se pune pe pardoseala o folie de polietilena, apoi se monteaza placile din ciment prin prindere mecanica ( holzsuruburi). Cel mai bine este sa faci gaurile dinainte. Rostul dintre placile de ciment trebuie sa fie la fel de mari ca rosturile dintre gresii. Se asaza un cordon de etansare dintr-o chestie bituminoasa ( nu mai retin numele). Dupa toata migaleala asta te apuci si pozezi placile de gresie pe placile de ciment cu adeziv. Acum ti-as recomanda un adeziv elastic !!! Se chituieste toata pardoseala cu un chit elastic. Important! La margine se ridica folia pe perete si se prinde cu un straif tot din placa de ciment. La imbinarea acesteia cu pardoseala se pune tot un cordon din bitumul respectiv. Toata operatiunea a durat aproape 2 saptamani pentru o incapere de aproape 8 metri patrati. Referitor la costuri nu stiu ce sa-ti zic ca n-am platit eu dar prietenul care a beneficiat de pardoseala era destul de urzicat!!! Sincer cred ca acum ti-as recomanda un covor pvc. :-)
Domnule draga, Sincer eu nu va recomand sa puneti gresie peste un parchet vechi. Iar daca vreti neaparat s-o faceti, atunci urmati intr-adevar sfaturile lui Arhsterix de mai sus. Veti vedea ca este mult mai complicat si costisitor decat solutia clasica, adica indepartarea parchetului, repararea suprafetei (eventual o mica sapa) si apoi gresie. In plus, trebuie sa tineti seama si de urmatoarele probleme: - nu aveti cum sa lipiti gresia direct pe parchet, trebuie sa asigurati o suprafata aderenta pentru adezivul de gresie (adica placile pe baza de ciment recomandate de Arhsterix). - parchetul nu este un material stabil, el lucreaza in functie de temperatura, umiditate, conditii de exploatare, etc, iar gresia are nevoie de un suport stabil din acest punct de vedere. - daca parchetul este vechi, este posibil sa aveti deja mucegai sub el si, in orice caz, acoperind parchetul cu gresie, creati cele mai favorabile conditii ca acel parchet sa putrezeasca in timp (apropo, sub acel parchet ce aveti?). Cea mai sanatoasa solutie este, dupa parerea mea, sa scoateti parchetul! Cele bune!
Nu recomand aplicarea unei gresii pe parchet masiv. O "solutie" o reprezinta aplicarea unor panouri hidrofugate peste parchet si apoi lipirea gresiei cu niste adezivi siliconici, dar este o mega improvizatie. De ce sa alegi totusi o pardoseala rece peste una calda? De ce nu puneti un parchet triplu stratificat sau nu refinisati parchetul existent?
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.