Paulownia de la Sieberz

Dragilor, revin aici, in acest club ad-hoc al iubitorilor de Paulownia (pe care cumva l-am provocat aruncand o intrebare nevinovata), ca sa va povestesc experienta mea recenta... Dupa cum stiti (sau ati putea afla citind mai sus), eu aveam de gand sa gasesc undeva un puisor de Paulownia ceva mai marisor (1-2 ani)... N-am gasit asa ceva, prin urmare, in disperare de cauza, am comandat la Sieberz o Paulownia. 72 lei, inaltime la livrare (ziceau ei) 60-80 cm. Am asteptat cateva saptamani si, cand in sfarsit au facut livrarea, am gasit in pachet un ghivecel cu 3 bete uscate, cel mai inalt dintre ele avand cam 10 cm. Va dati seama ca am fost suparata! Am vrut sa-l trimit inapoi! Asteptam o planta serioasa si am primit doua vreascuri! E drept ca mi-au facturat mai putin decat pretul initial (cel din comanda), dar cand ceri (si esti gata sa platesti) un cozonac si vanzatorul iti pune in brate o punga de faina, spunandu-ti sa-ti faci singur cozonacul, nu prea e placut! Iata cum arata Paulownia mea cand am primit-o (pe 16 aprilie, intr-o zi de marti):
Sa povestesc in continuare... Dupa ce m-am gandit mult ce sa fac cu surcelele primite si am reusit sa-mi stapanesc primul impuls de a cere banii inapoi, am inceput sa ma uit atent la cele 3 ramurele, incercand sa detectez semne de viata printre uscaturi. Mai mult din dezamagire decat din convingere, am decis sa-i pun apa si am plasat ghiveciul la lumina. In doua zile, deja incepusera sa apara niste mugurasi discreti. Iar dupa fix o saptamana (23 aprilie), planta arata ca in fotografiile de mai jos. Astazi se fac doua saptamani de cand o am, diseara am sa-i fac din nou poze, ca sa vedem evolutia...
S-ar putea sa aveti cam mult de asteptat pana creste la cei 70-80 de cm promisi (doar daca nu-i ca vita de vie, care intr-o saptamana infruzeste si da si flori)! :)) Mult spor, si eu unul chiar astept sa vad evolutia acestui copac "miraculos"!
anul asta va creste cel putin 1,5m
In cursul lunii martie 2013 am cumparat un puiet Paulownia, avea circa 6 cm. L-am asezat imediat in ghiveci mare , il asezam zilnic cu fata la soare, il udam, etc. Cand a crecut 35 de cm. . era deja luna mai, l-am plantat in gradina, are mult soare, apa. Acum a ajuns la Inaltimea de 50 cm. si nu mai creste, si-a marit tulpina. Am vazut la Institul de la Maracineni , circa 300 de puieti care in primul an au crescut intre 50-60 cm., insa de 1,5 mH este poezie. De ce ?., simplu : ei provin din zone unde au 7 luni pe an lumina multa( in RO doar 3 ), au soare si caldura pe o perioada mai mare de timp decat in RO. Concluzia : va creste si se va dezvolta functie de ce ii ofera teritoriul Ro si de cel putin 30 de ani, de cand se incearca acest arbore in tara noastra, el nu a crescut cat creste in zonele tropicale deunde provine. Este o afacere, cine cumpara , ramane cu banii pierduti. Marin.
Creste in primul an 50cm dar la anul va creste 2-3 m.Pe urma creste cate 1 m pe an.NU asa cum se lauda unii dar oricum are cresterea cea mai rapida dintre arborii de la noi.Avantajul sta in faptul ca dupa 10 ani se va taia(nu dupa 3 cum mint unii) dart pe urma ciclul se repeta la 5 ani(are radacina puternica si creste din vechiul trunchi),deci este foarte avantajos.
Am sa ma repet : am discutat cu 3 cercetatori cu doctorat in horticultura, care obtin puieti Paulownia in Vitro; au experienta cu acest arbore de circa 25 de ani ; REZULTATUL : in Ro. nu da rezultate deaorece nu se pot asigura cele 3 deziderate plantei subtropicale, adica 7 luni de lumina ca in luna iunie din Ro.; apa in permanenta( are celulele f. mari si necesita multa apa, de aceea de unde provine o frunza poate avea circa 40-50 cm., si soare mult. Cei 3 cercetatori se gasesc la Institutul de Horticultura de la Maracineni-Pitesti. Romanul este DORNIC sa fie INSELAT; Marin.
Eu am plantat 10 cotevisa2 la tara langa Pitesti in Mai anul asta si pot sa zic din proprie experienta ca au crescut de la stadiul de rasad 10-15cm la 1,5 -1,8 m in doar 2,5 luni doar cu apa si azotat. sunt curios cum vor trece peste iarna ..si eu am fost sceptic in momentul in care am auzit de paulownia si am riscat 400 ron si am cumparat 10 bucati din Brasov .. Ca sa am propria experienta ..si ca sa pot avea dreptul de a putea avea o părere bazata pe propria mea experienta..:) . As vrea ca fiecare sa incerce cu 1-10 rasaduri si sa vorbim dupa aceea pe experiente clare ..
Update: diferente de cate 2-4 saptamani. Asa arata Cotevisa2
O crestere spectaculaoa daca este primul an de crestere.Daca s-a ramificat in felul asta inseamna ca soiul cotevisa este cel mai rapid in crestere.Adevarul este ca la ai mei nu le-am pus azotat,la anul o sa incerc la o paulownia tomentosa sa vad daca ritmul de crestere este la fel!
Îmi pare rau sa vad ca nimeni nu curata Paulownia pentru a creste drept pentru lemn.
imi poti spune de unde ai cumparat din Brasov? Multumesc...frumosi copaceii...
Buna ziua Fac rasaduri de paulownia tomentosa la pretul de 3 lei buc pt comenziile pana la 31 martie La fiecare 100 buc ofer inca 10 buc O zi buna
Buna ziua, As dori si eu 3 buc rasaduri, sa incerc sa vedem ce iese. sunt din Pitesti, pentru contact va las id-ul meu: dumiroxa@yahoo.com Multumesc anticipat
Salut Marian, Nu intra in panica, o singura intrebare am zici ca avea 6 cm, deci subtire corect , asta inseamna ca este primul an de evolutie in care isi creaza radacina, si nu avem pretenti la 100-150 cm vorbesc serios nu ca vine din 7 luni pe an de .... EX: daca anul acesta iei un pomisor de 10-20 cm dar se vede jos ca nu a pecat din BAT este primul an si , isi creaza radacina , iar in primavara anului viitor batul incepe sa inmugureasca iar varful se usuca, datorita cresterii MUGURILOR LATERALI Atunci, se lasa mugurul de jos de langa pamant ca pomul sa aibe o crestere frumoasa si la 2-4 cm se taie Acest copac iti ajunge la 100-250 cm in anul acela in functie de umiditate si lumina, dar trebuie arac, Daca doresti poze imi si-ti dau. Eu am pus pentru mine foarte multe si le-am vazut evolutia herascumihai@yahoo.com
Marin : mai jos am atasat eu cateva poze cu paulownia cotevisa pe care i-am plantat in Mai 2013 iar acum poti vedea din poze cat au crescut : aproape 1 m / luna. Socrul meu le-a pus gainat de la pasari ..este un foarte bun ingrasamant pentru pomii astia.
Salut , Eu nu am reusit sa atasez poe aici, nu ma lasa pc, dar am si eu tot asa nu cotevista ci elongata de1-1.5 pusi in 15 iunie in gradina RASAD, iar in faza 5 cm, in 1 mai dar faza 2 , trecut peste iarna si plantat in mai are3 m si nu trebuie neaparat soi hibrid pomul mama este tot Eongata, vreau sa intelegeti cu totii este singura specie din anii 80 care a fost adusa si este aclimatizata restul este marketing, Daca pe piata exista multi furnizori independenti si privati, trebuie sa vi cu un produs si mai bun CORECT In momentul de fata exista HIBRIZII - CLONE ale unor specii incercam sa-i facem lafel si le schimbam denumirea http://paulownia-romania-bucuresti.blogspot.fr/ Ma bucur ca sunt din ce ince mai multi pasionati de acest copac si isi doresc sa puna, macar noi sa facem ceva daca statul nu intervine pentru impadurire. Daca ai pus din seminte poate sti prin cate etape trebuie sa treci Cu stima Mihai herascumihai@yahoo.com http://paulownia-romania-bucuresti.blogspot.fr/ 0721481820
Am rugamintea sa plantezi paulownia in gradina,nu o tineti in ghiveci pt. ca nu se dezvolta radacina cum trebuie si nu creste.Se vede ca a avut pe putin 80cm initial si a fost taiat ceea ce este indicat.Eu asa le fac la ale mele.Regretul meu este ca ati dat 72 lei cand eu vindeam mult mai ieftin in toamna 2012. Il plantati la 2-3 m de orice constructie.Daca sunt doi puieti nu i desfaceti acum ,plantati balotul asa cum este si la toamna(noiembrie)ii puteti desparti
Sunt interesat sa cumpar si eu un arbust sa vad cum este.Daca sunteti interesat sa-mi vindeti dati un telefon la nr. 0729920834 sau imi dati nrul. la care pot suna pt. detalii. V-as fi recunascator pt. un raspuns urgent. Adi
Salut! O sa am de vanzare la toamna cam 50 de puieti de 2 ani prin iulie-august o sa fac o lista cu cine doreste.Acesta este site-ul pe care puteti urmari cand o sa scot la vanzare.Dupa 01.noiembrie o sa fie la vanzare cand le cad frunzele.Va pot pune deja pe lista?Pretul cred ca va fi acelasi ca anul trecut 30lei http://hapy.sunphoto.ro/
Happy, as dori si eu un puiet din acest arbust, preferabil sa fie de minim 1 m inaltime. Adresa mea: ghenciulica@yahoo.com. Multumesc.
Cristi te-am notat ,esti cap de lista.Dupa 01.noiembrie te contctez
www.paulowniaonline.net
vreau si eu 5-6 puieti in toamna. sau cand se planteaza, as vrea si cateva indicatii de plantare-perioada/loc/. Astept un raspuns pe adresa de mail
Vand puieti de paulownia tomentosa 50-70cm 20lei/buc.20 de buc am de vanzare http://happygarden.shopmania.biz/cumpara/paulownia-tomentosa-50-70cm-6667736
OFERTA PRIMAVARA 2014 PENTRU TOATE COMENZIILE PRIMITE PE ADRESA DE MAIL CU PERSOANA DE CONTACT + NR DE TELEFON pretul este de 3 LEI / rasad de 5-12 cm PANA LA 1 MARTIE Asfel: Va ofer plantute de paulownia la incredibilul prêt de 3 lei de la 50 buc in sus fara transport, plantute pe care dumneavoastra sa le ingrijiti pana in toamna lui 2014 asfel sa puteti sa le plantati in camp Pretul este promotional pana la 1 martie pentru comenzi , pretul este cel mai mic dupa piata - la 100 buc primiti inca 10 buc - la 1000 buc inca 100 buc - la 10,000 buc inca 1000 buc Daca doriti sa cititi mai mult despre testele pe paulownia tomentosa gasiti aici http://www.editurasilvica.ro/analeleicas/43/1/radu.pdf Trebuie sa fim realisti si citi tot Poze cu plantele mele realizate in 2013 va pot trimite individual Din cei de anul trecut mai avem cam 300-400 bucati lemnificati – pretul se stabileste in functie de marime si cantitate Nu ezitati sa ma sunati sau sa-mi dati un mail http://paulowniatomentosa2013.blogspot.ro/ paulownia.tomentosa2013@gmail.com herascumihai@yahoo.com 0721481820
Va salut mar interesa si pe mine vro 3 puieti Paulownia tomentosa 2
buna ziua va rog sa-mi scrieti pe adresa herascumihai@yahoo.com sau sa ma sunati pe telefon 0721481820, in mai va servesc cu cea mai mare placere , am terminat tot ce am facut anul trecut si pot sa va spun ca au trecut cu brio peste iarna, o sa am rasaduri la 4 lei buc si la 100 bucati pretul este de 3 lei + 10 bucati gratis ca sa acopere eventualele pierderi Pretul este cel mai mic , din pct de vedere calitate pret Plantele vor fi puse individual si dupa plecarea lor in vegetatie (acomodare), eu le scot pt aclimatizare afara din solar asfel sa se evite uscarea lor si sa va dau plantute viguroase, iar daca imi urmati sfatul pana in toamna or sa ajunga la 100-150 cm Cu stima Mihai
Cred ca pozele vorbesc de la sine. Am cumparat primele plante si seminte 2011, toamna tarziu. Intre timp am cumparat seminte (unele certificate) din 4 locuri diferite, diferite atat ca specie dar mai ales ca pret. Desi am citit cam tot ce se putea despre paulownia, ce stiu sigur este ce am invatat din proprie experienta; mare parte din informatiile prezentate pe net sunt exagerari/ reclama goala, si multe inexactitati. Rugati pe oricare dintre "marii producatori/ vanzatori" sa va arate din productie proprie (aici in tara) o plantatie sau macar cateva exemplare de paulownia care sa poata fi taiate pt cherestea dupa 4 ani. Apoi comparati cu tipul de clima si perioada de vegetatie din zonele de origine. Intradevar are o crestere spectaculoasa cum se vede si din poze, dar asta numai in lunile calde ale anului + apa. In ce priveste diferentele enorme de preturi in functie de specie/ hibrid/ sau mai degraba vanzator, nu cred ca sa justifica; din ce am vazut pana acum nu exista diferente semnificative. Daca am dreptate, voi putea demonstra cu poze in vara lui 2014. Am plantat anul acesta in paralel din 4 varietati diferite. Pana atunci succes tuturor celor pasionati... ma puteti gasi la mmagdiel@yahoo.com
Linkuri
Seminte de paulownia la vanzare, elongata, tormentosa,catalpifolia si shandong white. mai multa informatie reydonjaime@yahoo.es
seminte de elongata, tormentosa, catalpifolia si shandong white la vanzare. mai multe informatie pe mail. reydonjaime@yahoo.es
Ai mare dreptate Magdiel in legatura cu cei care se lauda cu plantatii de paulownia .Am un exemplu pe Softpedia,unde un tip din Giurgiu se lauda cu plantatii de puieti paulownia obtinuti prin clonare dar nu vrea sa dea detalii unde se afla plantatiile sale decat in particular.Adica acele plantatii cred ca nu sunt asa cum se lauda el,cu crestere ultrarapida si taiere dupa 5 ani a arborilor!!!
http://happygarden.shopmania.biz/catalog/seminte-arbore-melifer-ornamental-266129
De unde din Brasov ati luat puietii?
Cred ca Paulownia EU srl este firma din Brasov. http://happygarden.shopmania.biz/
Multumesc happy
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.