Infiintare plantatie Paulownia

Am citit si eu multe si frumoase despre Paulownia. Doresc sa infiintez o plantatie. Daca ma poate ajuta cineva cu citeva informatii legate de plan de afacere. Si anume: presupunand ca plantele cresc si totul se desfasoara asa cum trebuie, cine cumpara de la mine lemnul de Paulownia, la ce pret, si ce va face cu el? Am incercat sa sun cateva fabrici de mobila sa aflu daca folosesc si cat ar plati pentru el, dar nici macar nu au auzit de el. Daca stie cineva unde gasesc vreun anunt cu "cumpar lemn de paulownia" sa vad si eu ce sanse am sa vand produsul finit. Cat este de dezvoltata cererea pentru acest lemn?
Ca si cu afacerea cu melci intai au aparut fermele de mecli care au dat melcii in afara.Apoi a aparut abator la noi in tara,a mers 2-3 ani si a dat faliment din cauza Europei care nu vedea cu ochi buni ca exportam noi produse delicatese in UE.A dat faliment si cu ea toate fermele au disparut. Cu paulownia se vor infiinta fabrici de mobila special pentru asa ceva .Ca lemn de foc este sub stejar deci se poate folosi si acolo,iar ce este bun se va transforma in mobila. http://happygarden.shopmania.biz/
Nu cred ca trebuie sa se faca fabrici speciale pentru prelucrat paulownia, se prelucreaza ca si bradul sau plopul. Problema este ca in afara de cei care vand rasaduri, nimeni nu a mai auzit sa se foloseasca undeva. In china sunt oferte, 2-3 fabrici de cherestea, in rest orice cautare sa dai pe net, nu cauta nimeni asa ceva. Daca faci o investitie asa cum spun vanzatorii, minim 1 ha pt a fi rentabil, unde vei vinde acest lemn. Caci la pret de lemn de foc sau lemn de brad nu se renteaza nici cum. Nu ramine nimic
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.