Gaurile din travertin trebuie chituite?

as vrea sa imi fac o placare cu travertin pe peretii exteriori de la o terasa si un amic cu care eram in magazin mi-a spus ca trebuie chituite gaurile din suprafata - specifice travertinului. mie imi place cum arata asa ... de-asta as alege travertin ... fix pentru cum arata piatra care a maronie si gri exact ca in natura. dar m-ar interesa daca intr-adevar fara chituire piatra e mai sensibila la spargere sau lucrarea e mai putin durabila ... daca stie cineva?...
eu plachez cu travertin de 3 cm pe podeaua unei terase exterioare neacoperite si am sa-l chituiesc, deoarece in mod sigur va patrunde apa prin acele gauri. Problema nu ar fi vara, ci iarna. Cat despre chituire la placarea pe pereti, nu cred ca este necesar, in schimb impermeabilizarea lui cu solutii speciale (odata la 2 ierni) este absolut necesara, mai ales in cazul travertinului. Vezi ca exista solutii de imperm. cu pigmenti (daca il vrei mai inchis la culoare).
exista chit pentru travertin, arata f bine si chituit.in privinta durabilitatii, travertinul este o roca folosita de mii de ani si daca este montata corespunzator nu o sa ai nici o problema cu ea.in privinta impermeabilitatii, si eu iti recomand sa folosesti solutii speciale si mai sunt solutii care-i dau luciu si un aspect f frumos. cele bune!
Linkuri
Imi poate spune cineva cum se monteaza travertinul, (etapele montarii- am auzit ca se da cu amorsa)ce adeziv se foloseste, in living, si cu ce solutii trebuie impermeabilizat? Multumesc
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.