Filtru cu polifosfat pentru masinile de spalat

Buna ziua, As avea o intrebare legata de filtrul pentru apa (varianta cu granule de polifosfat) care se foloseste la masinile de spalat. Am unul care ca format arata ca acesta: http://reug.eu/oc/image/cache/data/filtru_polif_ms-500x500.jpg, Al meu e mai lunguiet si in partea de sus, unde apare in poza capacul albastru, la mine acesta este transparent deci se vede apa in el. In zona aceasta (adica unde este capacul albastru in poza), deci deasupra granulelor, am observat apa colorata intr-o nuanta caramizie. Presupun ca este din cauza ruginii din interiorul robinetului de deasupra,nu? >> Intrebarea mea este daca granulele de polifosfat pot retine rugina din apa si daca componentele masinii pot fi afectate in timp de acest aspect? >> Cand trebuie sa fie schimbate granulele de polifosfat, filtrul se desurubeaza in suna de sub capacul albastru (din poza), am inteles corect? (desigur, cu inchiderea robinetului de deasupra anterior). Multumesc anticipat pentru raspuns! Un An Nou cu sanatate si multe realizari!
Buna.Acel filtru este pentru dedurizarea apei,daca se vede rugina inseamna ca apa dvs.nu e dura dar are continut mare de fier,deci filtrul nu isi are rostul dar e totusi bun sa fie acolo.Granulele le schimbi cand vrei sau cand se topesc si mai raman putine.Da filtrul se demonteaza prin desurubare si se pune la loc la fel atentie mare la garnitura.Multumesc pentru urari,Un An Nou FERICIT.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.