Da, sunt de acord ca balconul sa fie utilizat pentru ceea ce a fost destinat: un spatiu de trecere dinauntru spre afara. Vai de cei care au locuinte...

Da, sunt de acord ca balconul sa fie utilizat pentru ceea ce a fost destinat: un spatiu de trecere dinauntru spre afara. Vai de cei care au locuinte asa mici ca nu isi permit nici macar aer curat! Balconul deschis iti da ocazia sa te simti aproape ca intr-o gradina si e locusorul pe care il poti amenaja cu scaunele si chiar un loc de luat masa, indiferent de peisaj, seara... Si e placut sa vina primavara si sa te apuci de reamenajat locul... O intrebare, de unde se poate achizitiona lemn pentru placarea unui balcon, care banuiesc ca este tratat special antiumiditate?
Banuiesc ca aveti un balcon de minim 3 metri latime! Cati avem asa ceva, pt a-l transforma in terasa?
Nu are minim 3 metri latime, are cam patru jumatate pe doi si este unul dintre putinele din bloc ramase neinchise. Nu m-am mutat de mult in acest nou apartament, insa nu am de gand sa inchid balconul. Vreau sa-l reamenajez ca spatiu deschis si sa am si plante pe verticala, si o masuta patrata, plianta, de jumatate de metru latime cu scaune tot pliante. M-am gandit mai bine, desi lemnul e placut estetic si calduros, cred ca voi opta totusi pentru ceva gen piatra naturala, gresie cel mai probabil pentru a-l placa in urmatoarele doua luni.
Placarea cu gresie e o solutie, mai ales daca-l lasati deschis, ca sa reziste la intemperii. In ce priveste dimensiunile, sunt cele standard si ma indoiesc ca veti putea obtine ceea ce va doriti (e cam inconfortabil sa te intinzi in 2 metri...).
De ce nu incerci placare cu granit pentru balcon, Cleo? Piatra naturala nu are moarte pentru orice tine de exterior si granitul e celebru pentru duritate, e al doilea dupa diamant. Iar la suprafata asta chiar nu e mare diferenta de pret.
Da, e o idee si granitul dar eu si sotul vrem sa placam si peretele spre interior pana la geam, sa zidim si balustrada si sa placam pe interior si aici si sa punem mai multe accesorii. Pretul poate sa ajunga chiar mare daca nu suntem atenti, ne facem intai un buget si apoi mai vedem. Multumesc de idei.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.