Curatarea, demontarea, repararea sifoanelor de robinet

stie cineva la cat timp trebuie curatat un sifon de robinet (la bucatarie)? nu picura. dar pe canal pe gura de scurgere au inceput sa iasa niste mirosuri neplacute. mentionez ca am masina de spalat racordata la alimentare si cred ca de la ea este. dar n-am desfacut niciodata pana acum de 3 ani d ecand o am si nu mi-a facut probleme cu mirosurile. - poate sa fie de la altceva mirosul sau cel mai bine desfac sifonul?
pai nu e logic? trebuie desfacut de cate ori se infunda? sifonu nu vine cu instructiuni! se aduna in sifon tot felul de lucruri. in cazul tau daca miroase poate sa fie si o pb de la canalizare. nu te costa nimic sa desfaci si sa verifici e simplu chiar si un copil poate sa desfaca un sifon!
Toate echipamentele sanitare din casa sunt conectate la un circuit de evacuare a apelor reziduale care se termina in colectorul de canalizare. Emana un miros neplacut doar daca nu sunt corect racordate. Sifonul de sub chiuveta retine in permanenta o cantitate de apa si care joaca rolul de tampon iar aceasta apa nu permite ca mirosurile neplacute din canalizare sa intre inapoi in incapere. Daca aceasta cantitate de apa nu este suficienta ea nu mai poate juca rolul de tampon in calea mirosurilor. cauzele posibile:1) in incapere este prea cald si apa-tampon se evapora prea repede. 2) presiunea scazuta din conducta de canalizare. 3) mai multe aparate sanitare sunt conectate la aceeasi scurgere - nu doar cu masina de spalat ci si cada, bideu etc.) Solutie rapida: dupa fiecare folosire a scurgerii lasati coloana de apa sa curga pentru a completa rezerva de apa tampon din sifon. Solutii pe termen lung: inlocuiti sifoanele prea mici sau conductele din pvc cu diametru prea mic. chemati un instalator, vedeti ca exista modele standard. daca aveti masina de spalat sau alte aparate sanitare conectate la aceeasi canalizare, diametrul tevilor de pvc trebuie sa creasca proportional cu numarul de aparate folosite la aceeasi scurgere.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.