Cu ce pot taia o sticla

Buna, stie cineva care este cea mai simpla metoda de a taia o sticla "de sticla" astfel incat sa obtin din ea o vaza? Daca imi cumpar un diamant pot face o taietura perfecta... sau ce sa folosesc pentru a-mi reusi? E bun si un diamant ieftin, din acela de cca 10-12 lei bucata? Multumesc.
Salut, ce fel de sticla vrei sa tai? Stia o metoda destul de simpla de a 'taia' o sticla de bere de exemplu dar banuiesc ca te referi la ceva diferit. In orice caz trebuie sa gasesti in zona ta un atelier unde se poate rezolva rapid. Asa e si e mult mai sigura vaza pentru ca o sa slefuiasca taietura. Diamantul acela ieftin e mai mult pentru geamuri.
Buna, o sticla de vin, de exemplu, tot obisnuita. Si, da, la slefuire nu m-am gandit... ca trebuie si asta facuta.
Ideea cu un fir de nichelina alimentat la o tensiune incit sa-l iroseasca,sticla umpluta cu apa pina la nivelul de taiere exact acolo se infasoara nichelina si exact acolo se va taia.
o metoda ar fi cea cu o ata inmuiata in acetota - dat foc si bagi sticla in apa asta e tot - vezi mai detaliat aici http://decor8inyourstyle.wordpress.com/2012/07/13/cum-se-taie-sticla/ Ar mai fi o idee cu o sufa (sarma) abraziva dar nu am gasit nici un exemplu. Succes!
Super ideea! Multumesc, o sa incerc chiar asa.
Funtioneaza metoda cu ata iar daca esti creativ si mai lucrezi la sticla nici nu e nevoie de slefuire. Eventual da-ne idei (poze) dupa ce termini.
Slefuirea se poate face simplu.Dupa ce ai taiat-o,daca ai flex cu disc pe care se lipeste cu scai pinza abraziva(6 lei discul,1 leu pinza abraziva,discul il puteti folosi mult si bine la slefuiri de lemn,metal,balustradee din beton,etc) lent fara sa fortezi si intoducind permanent partea de slefuit in apa.Daca nu ai flex iei o manusa in care tii pinza abraziva (rezistenta la apa) altfel trbuie sa o schimbi cam des,bagi sticla in apa si apoi cu ea in apa slefuiesti.Daca vrei sa tai o sticla ce se preteaza a fi taiata cu foarfeca,o scufunzi total in apa si sub apa o poti taia cu foarfeca.Si la slfuirea cu flexul ultimele finisaje se fac tot manual.
M-am gindit si la o alta idee inafara de cele expuse.,umpleti sticla cu apa rece la nivelul dorit.Incalzitti ulei(o ceasca) pina aproape de ardere si o turnati lent in sticla. Nu am verificat ,dar in principiu ar trebui sa functioneze.
Multumesc, Nelu, dar o sa incerc in weekendul asta tehnica cu ata si acetona, cu flexul e complicat pentru mine. Iar cu ulei incins imi suna prea periculos, chiar daca ai fi incercat nu as fi riscat... Multumesc oricum. Revin cu poze.
Mai este metoda data mai sus cu nichelina.
Esti o draguta,dar cu flexul nu tai ci slefuiesti.Te asigur ca nu este nici un pericol ,doar sa nu apesi exagerat.
Metoda de taiere a sticlei cu foarfeca,totul sub apa inclusiv mina am testat-o si merge.Am corectat taieri de geamuri astfel.
Sunt cateva moduri prin care poti taia sticla. Majoritatea includ echipamente industriale, dar, din fericire, exista si metode mai simple cum ar fi Sunt cateva moduri prin care poti taia sticla. Majoritatea includ echipamente industriale, dar, din fericire, exista si metode mai simple.
...am si eu de taiat o sticla - am nevoie de o bucata de geam cu forme neregulate , curbe. Merge sa tai sub apa ? - adica...asa ca pe-un carton ?
Sub apa puteti retusa (rotunjiri colturi,taieri cu imperfectiuni,etc) dar nu se pot face taieri de volum mare.Incercati cu un dispozitiv cu rola vidia,cele rusesti si ieftine si cu 3 role.Cu dispozitivul prin apasare ferma trasati forma dorita,sa zicem un cerc.De la marginea cercului trageti (Zgariati cu dispozitivul) raze spre exteriorul sticlei.Cu dispozitivul loviti in zonele razelor sub taietura pana cind apare ruptura.Eliminati pe rand razele si va ramane cercul.
Rog moderatorul sa faca modificarile necesare.Ioan Vasile Grosu este aceeasi persoana cu Nelu.Raman pe Nelu.Multumesc.
Multumesc, am sa incerc si aceasta varianta.
Buna Alina. Ai reusit sa tai sticla? poti sa-mi spui si mie cum, te rog? Multumesc.
Buna Alina. Ai reusit sa tai sticla? poti sa-mi spui si mie cum, te rog? Multumesc.
Buna Alina. Ai reusit sa tai sticla? poti sa-mi spui si mie cum, te rog? Multumesc.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.