Calculul puterii termice ( marimea caloriferelor )

Buna ziua, Ma intereseaza daca poate cineva sa-mi explice cum pot calcula puterile termice ( marimea caloriferelor ) intr-o casa. Precizez ca aceasta casa este in constructie si este foarte bine termoizolata: - 20 cm polistiren la fatada - 40 cm vata de sticla la sarpanta ( acoperis) Stie cineva care sunt consumurile ( cantitatea de caldura necesara ) per mc sau mp pentru casele foarte bine termoizolate ( aproape pasive ). Va multumesc
Buna, Casa ta cred ca este aproape pasiva. O casa pasiva nu are nevoie de un sistem de incalzire conventional [centrala termica, calorifere] tocmai prin faptul ca este foarte bine izolata, pierderile de caldura fiind minime, rezultand un necesar pentru incalzire foarte mic (sub 15kWh/mp/an pentru casa pasiva). Toate calculele energetice, inclusiv necesarul de energie pentru incalzire, se fac intr-un soft special conceput pentru casele pasive. Daca doresti detalii in acest sens, ma poti contacta la: noramihalca@yahoo.com
Multumesc Nora pentru raspuns. Stiu ( m-am documentat putin ) ca se folosesc sisteme de climatizare speciale care au atat rol de incalzire cat si racire. Problema este ca aceasta investitie este cam mare si nici nu am gasit in Romania pe cineva care sa furnizeze astfel de sisteme. Te rog sa-mi sugerezi si alte variante de sisteme neconventionale daca ai cunostinta. In alta ordine de idei "scenariul" meu este urmatorul" - avand in vedere pierderile de caldura minime, pentru a mentine o temperatura placuta, am nevoie de un aport de caldura foarte mic.....deci si de o instalatie de incalzire minimala - o instalatie de incalzire minimala ma conduce la ideea unei centrale termice cu putere mica, elemente radiante ( calorifere ) mici...deci relativ ieftine - in plus o astfel de instalatie termica dimensionata corect va functiona probabil foarte eficient ( randament f bun ) - tot in sensul dimensionarii minimale a instalatiei ma gandesc sa folosesc teava de cupru montata aparent, care in zonele prin care trece sa participe si ea prin caldura degajata la incalzirea generala ( sau in zonele in care nu am calorifere ) In acest scenariu ma intereseaza o metoda simplificata de dimensionare a instalatiei termice. Stiu ca instalatorii folosesc relatii de genul w/mc.Ei calculeaza volumul incaperii si inmultesc probabil cu puterea termica necesara per mc obtinand astfel puterea necesara in camera respectiva. Problema mea este cu cat sa inmultesc volumul unei incaperi in cazul casei mele.
Pentru a avea un necesar minim de energie pt incalzire/racire, o simpla termoizolare nu este suficienta. Pentru atingerea acestui deziderat, trebuie satisfacute mai multe cerinte [ legate de valoarea U-transmitanta termica a elementelor opace respectiv ale ferestrelor, eliminarea sau minimizarea puntilor termice, eficienta ridicata a instalatiei de ventilare/incalzire, etc]. Daca ai o casa foarte bine izolata, fara a lua in considerare un sistem de ventilare cu recuperator de caldura cu eficienta ridicata, s-ar putea sa ai surpriza neplacuta de a fi nevoit sa deschizi ferestrele iarna, proces urmat de un consum mare al instalatiei de incalzire de a readuce temp interioara la 20 grade. astfel, economiile de energie nu prea vor exista...nici confortul termic dat de o temperatura constanta in toata casa, de aerul proaspat introdus 24/24h, specific caselor pasive.
Draga Nora, Mi se pare corecta afirmatia ta in cazul in care se aplica solutia agreata de nemti ( Dr Feist - Passivhaus Institute). Aceasta varianta mi se pare valabila mai ales in cazul constructiilor pe structuri usoare din lemn sau metal. In cazul constructiilor din zidarie nu cred ca se tine seama de inertia termica a elementelor constructive masive (din zidarie sau beton) . Avand in vedere ca scenariile de locuire includ in cele mai multe cazuri ventilarea naturala a incaperilor, este perfect posibil ca fenomenul mentionat ( inertia termica a peretilor sau a planseelor) sa satisfaca conditia de aport redus de energie. In cele din urma apare intrebarea cat de redus trebuie sa fie consumul de energie? avand in vedere ca romanii se raporteaza aproape intotdeuna la dimensiunea buzunarului propriu. Pentru AlexSC, eu as recomanda un sistem cat mai simplu de incalzire, cred ca radiatoare electrice ar fi cel mai indicat, cu termostat pe fiecare radiator. Oricum, interesant ca exista preocupari in domeniu! O zi usoara :-)
Ceea mai buna solutie pentru tine este incalzirea electrica in pardoseala,mai ieftina si mai aproape de ceea ce iti doresti. In principiu pentru a nu iti transforma casa in termos(care se pare ca deja ai facut-o) trebuie sa utilizezi un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura(asa cum ti-a explicat NORA) altfel ai investit degeaba in termosistem.Daca realizai un termosistem ventilat (exista si cu polistiren - il aplicam de 3 ani) nu mai aveai nevoie de recuperator de caldura.De asemenea pentru eliminarea puntilor termice exista solutii,dar de asemenea , trebuiau aplicate in faza de constructie ,in special in cazul realizarii unei cladiri cu structura in cadre si zidarie in consola,cu decupaj la stalpi si grinzi,Daca esti pasionat transmite-mi si am sa-ti pun la dispozitie detaliile. cele bune
Salut Alex, Iti recomand sa fi foarte atent, ca in cazul caselor pasive se recomanda sistem de ventilatie cu recuperre de caldura in fiecare incpere a casei iar un astfel de sistem am vazut la http://www.termice.ro/terra-air-home-sistem-de-incalzire-din-pamant-si-racire-a-locuintei/ sau http://www.termice.ro/uniflexplus-sistem-de-ventilatie-cu-recuperare-de-caldura/
Linkuri
Eu am folosit: http://melindainstal.ro/page.php?calculeaza
35-40w/mc
cu 40 cm de vata minerala te apropi doar de casa pasiva ,se recomanda izolarea cu fibre de celuloza de aceasi grosime pentru case pasive.
Buna ziua , Daca veti face izolatiile cum ati precizat , va apropiati de o casa pasiva . Depinde cum ati realizat izolatia fundatiei , ce fel de ferestre si usa de intrare veti avea , orientarea casei etc. Noi avem programul de calcul energetic cumparat de la Passive hause institut din Dortmund . Daca doriti un calcul putem sa-l facem . Astfel puteti lua o hotarare cu privire la centrala sau sistemul de incalzire cel mai adecvat pt necesitatile Dvs. Dupa acest pas puteti lua hotararea daca doriti radiatoare , incalzire in pardoseala sau alt sistem . Ca o recomandare indiferent de cum veti decide cu privire la modul de incalzire , este indicat sa folositi un sistem de ventilatie cu recuperator de caldura . Cautati pe net si veti afla detalii . Daca doriti putem colabora si in executia casei sau a instalatiilor . Cu stima Ilyes tel: 0722533071 ilyes_ocsi@yahoo.com , ekhioncompanysrl@yahoo.ro
salut! eu pot sa-ti spun din experienta de pina acum ca poti sa-ti alegi radiatoarele luind in calcul 40 w/mp(daca inaltimea camerei nu este mai mare de 2,5). nu te mai gindi la casa pasiva, pentru ca izolatiile descrise de tine nu arata ca este pasiva, ci ca este supraizolata. supraizolarea nu are nimic de-a face cu casa pasiva. in tabelul radiatoarelor, sa te uiti la puterea radiatorului la agent termic de 60/50 - sau chiar 50/40 - pentru a tine centrala termica(oricare ar fi ea) intr-un regim de functionare mediu. de la mine mai poti afla daca iti poti permite o pompa de caldura - ai detalii pe spatiulconstruit - si de asemenea poti vedea sistemul cu pompa de caldura in functiune - in showroom. sa auzim de bine!
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.