Buna.am o rugaminte va rog.trebuie sa izolez casa si nu am prea multi bani, vreau sa o izolez cu polistiren de 5cm,e prea subtire? il pun degeaba? si...

buna.am o rugaminte va rog.trebuie sa izolez casa si nu am prea multi bani, vreau sa o izolez cu polistiren de 5cm,e prea subtire? il pun degeaba? si ce culoare de fatada sa fac daca tabla este verde?
Draga Dana, chiar daca nu ai destui bani ( of Doamne, cine mai are bani ?! ) sfatul meu este sa folosesti polistiren de 10 cm. Gandeste-te ca cei mai multi bani ii cheltuiesti pe : adeziv, plasa de armare, dibluri, tencuiala decorativa si manopera. Ori, indiferent cat este de gros polistirenul, banii oricum ii dai pe materiale si manopera. Diferenta la costul total al lucrarii este mica intre izolatia de 5 cm si cea de 10 cm. In schimb, confortul termic nici nu se compara ; ca sa nu-ti mai zic de scaderea consumului de gaze la incalzire. Am exemple directe - fratele si nasul meu - care au optat pentru izolatie de 5 cm si acum le pare rau. Au gandit ...romaneste adica " Lasa ba, ca stim noi mai bine, la ce sa dam banii sa-i imbogatim pe banditii astia." Succes si nu dezarma !
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.