Buna ziua! Sunt in curs de desfasurare lucrarile casei mele in stil brancovenesc si nu stiu cum s-o mobilez .Credeti ca-mi puteti da cateva idei ?!...

Buna ziua! Sunt in curs de desfasurare lucrarile casei mele in stil brancovenesc si nu stiu cum s-o mobilez .Credeti ca-mi puteti da cateva idei ?! Va multumesc !
Ar fi multe de spus pe aceasta tema, dar pe scurt cautati mobilier din lemn masiv, sculptat cu elemente traditional romanesti. S-ar putea sa fie o intreprindere care sa ceara timp, dar descoperirile pe care le veti face vizitand pur si simplu targuri si expozitii va vor ajuta mai mult decat niste simple indicii de la noi sau o rasfoire a unui dictionar sau ghid - cunoscandu-va locuinta puteti alege cel mai bine ceea ce se potriveste unui spatiu sau altuia. Nu gresiti prea mult nici daca alegeti mobilier in stil baroc, care va atrage la o prima vedere. La ornamente, decoratiuni, puteti opta pentru o serie de obiecte decorative traditonale sau chiar rustice, dar mergeti pe argintarie, sculpturi in lemn sau piatra. Si broderiile erau semnificative in perioada brancoveneasca, cautati broderiile cand alegeti draperii, tapete, cuverturi, fete de masa etc. Stiti poate ca ornamentele bogate sunt cele care dau exuberanta stilului brancovenesc atat in ceea ce priveste arhitectura casei, cat si in ceea ce priveste mobilarea interioarelor, dar aceasta nu inseamna sa aglomerati camerele: lasati spatii libere, largi, pentru a pune in valoare bogatia ornamentelor. Bucataria poate fi si in stil rustic, altfel puteti alege cate un specific pentru fiecare incapere: o tema, o culoare dominanta. O sa incercam sa revenim cu un material pe aceasta tema, eventual si cu imagini, care sa inspire mai mult.
(post editat de moderator)
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.