Brad natural sau brad artificial?

Mie mi-a venit alta idee pe anul asta: am rozmarin la ghiveci si arata foarte mult a bradut in miniatura, cu acele lui. Deja ma simt ca si cum ar fi sarbatoare cand il vad. O sa ii adaug cateva ornamente si o sa il si fotografiez sa vedeti cum arata - mi se pare si natural, si eco, mai ales ca, dupa aceea, se va face util si in bucatarie! De mirosit a brad, nu am nevoie, prefer mirosul de portocala si scortisoara, tot a Craciun aduce.
Asteptam sa vedem pozele Alina, sunt tare curioasa cum va arata. Eu nu mai cumpar brad de cativa ani buni si nu pot sa zic ca am suferit din cauza asta, tot crengute am luat si eu anii trecuti. Anul acesta nici crengute nu cred ca voi cumpara, am gasit si eu cateva alternative la bradul clasic de Craciun, alternative care sunt la fel de bune ca si un brad natural. Poate sa miroasa a Craciun in casa si daca miroase cozonacul care se coace in cuptor, sau scortisoara, sau a coaja de portocale, a prajituri. Inteleg ca multi oameni identifica "mirosul" Craciunului cu mirosul bradului dar exista si uleiuri parfumate sau spray-uri care pot sa invaluie casa in miros de brad daca asta e singurul lucru care justifica "transarea" brazilor de sarbatori. Casa se poate decora si ea de Craciun, nu e musai sa avem brad.
Scuze Laura, dar sa miroasa a chimicale in loc de brad? "Transarea" nu se poate lua in calcul, pt ca vorbim de pepiniere, iar dupa aceea brazii sunt reciclati (sau ar trebui) si transformati in celuloza.
pai daca e pe chimicaleeeeeee.... propun si eu ceva natural: hai sa nu ne mai dam cu parfum, ca e chimicala!! si sa lasam casa sa miroasa a usturoi si fum de tigara si sosete, ca-s mai naturale!! :D =))
Se recicleaza brazii la noi? Ma indoiesc, anul trecut am vazut pe trotuare (nici macar langa tomberoane) o gramada de brazi aruncati si asta ma indreptateste sa cred ca spiritul asta de sarbatoare, curatenia (spirituala si nu numai) si armonia tin cateva zile (ca orice minune), dupa aceea se revine la aruncat la voia intamplarii. Sunt pentru reciclare, zau! Eu personal nu o sa cumpar spray, dar sunt si oameni care aleg asa ceva, poti sa ii condamni? Le place mirosul de brad asa cum si tie iti place, deci este si asta o optiune. Pentru mine Craciunul nu inseamna numai un miros.
@Laura: La mine in cartier ii ridica ADP-ul. E adevarat ca am vazut si zone in care zaceau inca, dupa 1 luna...Dar, na! Fiecare cu organizarea lui! @Bubulina: Sincer, incerc sa le evit pe cat posibil. Sunt obligatorii, dar daca pot evit sa folosesc odorizante, spray-uri de camera etc. Prefer plantele aromatice sau uleiurile, pt mascarea mirosurilor. Daca ai sa citesti eticheta deodorantului o sa te ingrozesti de cate substante, imposibil de pronuntat, contine! Si toate trec direct prin piele!
@alexp: Esti un norocos sau un optimist. La mine in cartier nu ii ridica ADP-ul, ba chiar am vazut copii care se distreaza dandu-le foc, e un nou joc la moda asta printre copii. Oricum, suntem un neam cu nasul sensibil, asta este clar...
Chiar aseara am vazut la ProTV un reportaj despre colectarea si reciclarea brazilor in Bucuresti. Companiile de salubritate ii ridica de pe strada si ii vand celor care recicleaza. Acolo brazii sunt transformati in ingrasamant natural sau in peleti, in functie de profilul companiei.
Buna seara , Intr -adevar , nu este Craciun -acela fara miros de brad in casa , (si -as copleta eu -fara miros de colaci si sarmale) dar , Domnule Alexp , asta se poate rezolva cu doua -trei crengute de brad , culese de pe strada- seara, cand nu te vede decat Mosu' - si spalate cu grija de noroi.(Neaparat -nu cumparate !!!) Imi amintesc ca eram in clasa a VIII-a , cand din economiile mele si din ce mi -au mai dat parintii , am cumparat doi brazi de plastic (cu ramuri din sarma torsadata si frunze de plastic) , si , desfacandu-i , am montat ramurile (cu segmente distantoare scurtate) pe o singura tulpina (de otel). Au trecut , de -atunci , vreo 43 de ani.Inca il mai am , il scot de fiecare Craciun din sacul de plastic , arata cam jerpelit acum ,dar ideea ca nu am 'consumat' aprox. 43 de braduti - ma bucura. Cand Il impodobesc , arata chiar bine . Dar mai mult , ma bucura faptul ca , cei doi copii ai mei , -vor avea si ei , la casele lor ,braduti de plastic.
... a mai trecut un an ... acu' sunt vreo 44 ... cum mai trece timpul ...
Acum eu nu vreau sa fiu ursuletul neprietenos insa daca vrei sa fii eco poti foarte bine sa iti iei un brad la ghiveci si dupa ce trec sarbatorile il plantezi in fata blocului.Cu ocazia asta salvam si stratul de ozon. Acum eu sunt de acord cu tine ca nu esti genul magia sarbatorilor si brad si alea alea dar cred ca sunt multi oameni care apreciaza lucrurile astea....si sunt multi care sufera din cauza ca nu au brad in casa.
Nu am nimic impotriva brazilor la ghiveci, e probabil cea mai buna alternativa pentru a avea in casa un brad natural. Nu stiu exact ce preturi au dar o sa ma interesez.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.