Beneficii pompa de caldura versus panouri solare

Buna ziua. De mut timp am auzit de acest tip de incalzire etc prin pompe de caldura. Eu am emigrat cu famila in Canada , dar parintii mi-au ramas in Romania intr-o casa mare si desi au incalzirea si apa produse de o centrala termica pe gaz deci mult mai ieftin decat o incalzire centralizata de la oras , m-ar interesa mai multe despre acest sistem pt. a-i face si pe ai mei sa inteleaga si sa aiba incredere in sisteme alternative cum este si cel prezentat de dvs pt. ca sincer eu doream sa ne instalam panouri solare. In concluzie daca-mi puteti spune ce diferente coincrete este intre pompa de caldura si panourile solare si la cat se ridica cu tot cu manopera costul unei investitii de a opta si monta o pompa de caaldura pt o casa cu parter , etaj si mansarda in total 3 apartamente pt. ca nu-i stiu suprafata utila sa vi-o pot spune. Multumesc anticipat
multumim pentru ca sunteti interesati de sistemele pe care le aducem in romania. n-am sa pot sa va ''tin'' o prezentare pe aceasta cale, dar voi incerca sa va raspund catorva din intrebari. fata de orice alt sistem, care foloseste 1kw pentru a produce maximum 0,99 kw termici, pompele de caldura folosesc 1 kw pentru a produce 5-6 kw termici. consider ca aceasta diferenta este mai mult decat evidenta si atragatoare. pentru ca nu se pot da costuri pe apartamente, pot sa va dau un exemplu concret. 120 mp ai unei case parter+etaj costa, materiale si manopera, sistem termic la cheie, aproximativ 8.700 euro fara tva. pentru ai face pe ai Dvs sa inteleaga sistemul si sa il agreeze ar trebui sa ne lasati sa le facem o prezentare a produselor noastre. rugati-i sa ne contacteze. daca casa se gaseste in unul din judetele de la contacte, trebuie sa alegeti distribuitorul de acolo. daca nu va gasiti in zonele specificate acolo, atunci nu ramane decat sa ma ocup personal de parintii Dvs. cu deosebita stima, cristian lazaroiu. - 0722394839.
Buna ziua, Mi se pare interesant sistemul prezentat. E interesanta ideea ca in sistemul acesta scapi de un furnizor (cel de gaz in acest caz, iar daca reusesti sa scapi si de cel electric prin montarea unei eoliene e chiar bine). M-ar interesa cam cat ar ajunge un astfel de sistem ptr a incalzi o casa de 80 mp si m-ar interesa cam cat s-ar plati lunar ptr curentul electric. Mi-ar place sa stau de vorba cu cineva de la vanzari de pe zona Bacaului. Multa stima, Manuel 0747-136013
buna ziua! pentru acea zona va rog sa-l contactati pe domnul dan alexandru 0763738418. multumesc. cu stima, cristian lazaroiu.
Buna ziua, Am fost posesorul unui astfel de sistem pentru o luna si putin :) Am cumparat un sistem de la MAXA care s-a stricat la aproximativ doua luni de functionare. Mi-au spus ca este in garantie si ca imi schimba tot sistemul. Partea proasta este ca a durat aproximativ 3 saptamani sa faca sistemul nou si sa il trimita din italia in Romania. Partea si mai proasta, afara erau ziua maxim 3-4 grade ziua si seara -2 -4 grade. In aceste 3 saptamani nu am stiut nimic concret despre noul sistem doar ca este in productie si ca "va fi livrat", cand? Dumnezeu cu mila... Foarte slabi italienii de la MAXA si la customer support, le-am trimis vreo 15 mailuri, nu mi-au raspuns la niciunul. Nu ma gandeam ca mi se poate intampla asa ceva in 2014. Lasand la o parte intamplarile mele nefericite, va pot spune ca am folosit aceasta pompa de caldura aer apa pentru incalzirea unei case de aprox 70mp/etaj. Incalzire in pardoseala si cativa pereti exteriori. Senzatia este foarte placuta sa simti podeaua calduta. Nu va ganditi ca frige, are undeva la 24-28 grade. Cu o pompa de caldura nu veti putea merge pe temperaturi mari, asa cum este la centralele pe lemne sau gaz unde poti duce agentul termic pana la 90 grade. Cel mai placut este in baie, este gresie pe jos si are un transfer termic mult mai bun ca parchetul. Acum imi pare rau ca nu am pus gresie in toata casa. Sistemul este silentios, nu emite CO2, singurul dezavantaj ar fi ca dureaza ceva pana se ajunge la temperatura dorita (nu este precum incalzirea in caloriefere) si cand verifici contorul electric este mai bine sa iti iei un scaun cu tine sa nu te doara prea tare cand lesini :). La mine consumul mediu a fost intre 1000 si 1500 kw/luna cat am apucat sa-l fac pana sa crape sistemul (octombrie-noiembrie, temperaturi de pana in 12 grade ziua si peste zero noaptea). Deasemenea, sa tineti cont de izolarea casei, noi am folosit caramida porotherm 30cm, polistiren extrudat 15cm, pod izolat cu spuma poliuretanica 10cm. Este irelevant acest calcul de kw deoarece in primele zile a fost casa rece si nu aveam podul izolat. O sa revin cu noi statistici dupa ce se rezolva cu noul sistem. Numai bine!
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.