Zgomotul si vecinii de sus

Buna ziua, daca are cineva mai multa experienta si poate sa ma ajute referitor la problema asta, cu zgomotele de la vecini ce bine ar fi! E vorba de zgomotul de la vecinul de sus. Cred ca din cauza structurii blocului, sunete din tavanul meu sunt foarte puternice, practic ii aud orice miscare. Are o pardoseala de gresie pe care umbla si incaltat zi de zi. Nu il pot convinge sa isi izoleze pardoseala, chiar daca ma ofer sa ii platesc eu lucrarea ... nici macar un covor nu am fost in stare sa il determin sa-si puna. Ce este de facut la mine in casa? Am vreo sansa sa imi izolez eu plafonul in vreun fel? Dar sa fie eficient? S-a mai lovit cineva de problema asta si si-a facut lucrari acasa? Si ce rezultate a avut?
Buna ziua. Eu am facut multe lucrari de genul asta in locuinte si baruri. Tavanul trebuie izolat fonic: rigips placare dubla plus vata minerala cu folie de aluminiu; ori lipit polistiren extrudat de 10 cm special ptr izolatie fonica, vata bazaltica cu folie de alumini ptr izolatie termica si fonica de grosime 10 cm. cu respect davidov facebook davidov alexei
Buna ziua, inseamna ca merge izolat si tavanul, nu neaparat sa fie lucrarea celui de desupra? Si in ce masura nu se mai aud zgomotele de deasupra, cam cat le estompeaza? Si cu cat coboara tavanul in total, adaugand straturile de rigips si vata minerala? Dar cu polisitiren extrudat cat de mult coboara tavanul? Dv ce metoda dintre cele doua recomandati pentru cea mai buna izolatie fonica, indiferent de costuri? Multumesc anticipat.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.