Topul locurilor de vazut in alte tari

Deschid un topic asemanator cu cel cu locuri de vazut in Romania, doar ca de data asta aria e mai larga, cuprinde tot pamantul. Stiu ca ar putea sa fie o lista lunga, fiecare viseaza la ceva care i-au placut in mod deosebit, dar voiam sa facem ceva cu locatii mai putin cunoscute, cu poze, eventual si cu sfaturi despre cum se ajunge acolo. Dar numai de la cei care au vazut pe viu, care au fost acolo, ca altfel ne putem documenta si pe net cu totii. Dar conteaza sa fie o experienta directa zic eu. De exemplu, eu am fost de cateva ori in Barcelona si turistii se duc pe La Rambla, in parcul lui Gaudi si la Sagrada, la acvariu, la statuia lui Columb... Si cam atat, ca nu toti au timp prea mult. Dar orasul are atata arhitectura si atatea locuri frumoase ca ar merita sa se stea in el doua saptamani macar, ca sa apuci sa vezi tot ce e de vazut. Asa, de exemplu, pe mine m-a impresionat Palau Reial de Pedralbes, o sa atasez imediat poze cu el. Despre palat: este construit in secolul 17 si a fost si resedinta familiei regale a Spaniei la inceputul 1900. Are o gradina foarte frumoasa, fantana pe care am pus-o in imagine a fost facut de Gaudi, la fel si bolta de verdeata din imagine, daca tin bine minte, ambele facute pe cand era el student. Camera regala e pastrata intacta. Ce m-a surprins acolo: am gasit o troita romaneasca, e si ea in poza. Statuia vazuta din spate e cu regina Isabella II tinandu-l in brate pe fiul ei. Castelul e la capatul bulevardului Diagonal, statiei de metrou ii spune tot Palau Reial, pe linia rosie. Mai ajung si autobuzele, depinde in ce parte a orasului va aflati.
Intradevar toata lumea care ajunge in Barcelona viziteaza celebra strada La Rambla, parcul lui Gaudi si Sagrada Familia, dar foarte putini stiu si de Parcul Labirint care este o gradina istorica, cel mai vechi parc din Barcelona, (se intinde pe 9,1 hectare) se afla mai exact in cartierul Horta-Guinardo. Intrarea a fost in jur de 3 euro, recomand tuturor celor care vor sa petreaca cateva ore in liniste.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.