Tigla ceramica sau metalica?

Domnilor, buna ziua, am si eu o dilema, mai merita sa folosesc tigla ceramica pe casa? Inteleg ca asta metalica e usoara si mai ieftina, mai usor de montat. Dar e adevarat, nu e mai expusa la umiditate si nu costa de fapt mai mult sa schimb? Adica am o casa la tara si a avut tigla ceramica pe ea. Si iarna asta a facut-o cam varza si nu stiu ce sa fac, sa inlocuiesc placile, cate sunt, sa verific termoizolarea si gata sau sa refac invelitoarea de tot? As intreba la niste baieti care au o firma care face si in sat acolo acoperisuri dar astia imi vand ce marfa vor ei...
Raspunsul ar putea fi de tipul: Cum va place!!. Avand in vedere ca aveti tigla pe casa si vreti sa refaceti acoperisul in mod normal ar trebui sa puneti tot tigla daca este la aceleasi dimensiuni. Daca dimensiunile nu corespund, ei bine, aici e doar o chestiune de gust, pentru ca va trebui sa refaceti totul de la sipci in sus. Avantaje dar si dezavantaje au si tiglele dar si tabla
Buna ziua, Va recomand sa apelati la consultanta specializata (arhitect & proiectant) pentru ca odata demarata renovarea acoperisului Dvs puteti descoperii o multime de neconformitati ce trebuie remediate cat si cerinte noi de proiectare si executie(ex. ventilarea acoperisului pe toata suprafata, controlul vaporilor de apa si a condensului, etc). Lucrarile trebuie incepute cu evaluarea structurii de rezistenta a casei si a sarpantei si efectuarea lucrarilor ce se impun pentru consolidare & remediere(inlocuire). In eventualitatea in care vizati o invelitoare usoara va aduc in atentie si posibilitatea folosirii sindrilelor bituminoase, caz in care trebuie acordata o atentie sporita asterelii (recomandat OSB 3 dimensionarea grosimii facandu-se functie de distanta intre capriori). Pentru documentare atenta va recomand sa accesati siteurile producatorilor de sindrile bituminoase si nu numai. Cu stima, Dragos
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.