Stie cineva, se pot cultiva si cartofi intr-o galeata pe balcon? am auzit de cineva care ar fi facut, dar nu mai stiu cam care ar fi procedura ... ...

stie cineva, se pot cultiva si cartofi intr-o galeata pe balcon? am auzit de cineva care ar fi facut, dar nu mai stiu cam care ar fi procedura ... parca se inmultesc dintr-un cartof care face colti, dar la ce adancime trebuie pus, ce fel de pamant si face frunze mari, adica e nevoie de spatiu si in sus? si daca e posibil sa faca gandaci? ca parca la tara cind eram io mic aveau frunze multe afara si gandaci tot pe-atata, din aia care miroseau urat...
Totul e posibil in ziua de azi. Din cauza crizei multi au incercat deja o serie de aventuri de acest gen la ei acasa, cultivand nu doar cartofi, dar si alte legume pe balcoane. Dar in general nu prea merita recolta.... Succesele inregistrate de mine personal au fost cu plante aromatice, ardei iuti si rosii facute pe rasaduri luate din piata de la tarani. Teoretic cartofii sunt chiar mai usor de cultivat intr-un balcon de apratament decat rosiile sau dovleceii care au nevoie de araci. Intr-adevar, un cartof formeaza tuberculi dintr-un cartof "mama", dar exista zeci de soiuri si posibilitati de inmultire, exista asa numiti cartofi de samanta sau chiar seminte de cartof... V-ar trebui sfaturile unui cultivator cu experienta Singurul sfat pe care il am e sa faceti o vizita la tara si vorbiti pe tema aceasta cu cineva cunoscut... sau cu oameni din piata care au experinta cultivarii, daca veti reusi sa ii convingeti sa va dezvlauie secretele lor. Va mai spun ce am citit cand am vrut eu sa incerc ideea asta, prin 2009, dar m-am lasat pagubasa. Se poate pune un cartof gata incoltit (il tineti la intuneric intr-un loc cald) intr-un sac cu pamant sau intr-o galeata, la jumatatea distantei dintre fundul recipientului si suprafata. Vasul trebuie sa aiba cel putin 30 cm adancimes si pamantul sa fie cu compost daca se poate. Vedeti ca trebuie soiuri timpurii pentru spatiile inguste, deci asta inseamna ca oricum trebuie sa cititi in functie de soiul de cartof... Toate fac frunze si toti cartofii pot face daunatori daca nu sunt tratati... Ce sa mai zic? Succes! daca va iese ceva scrieti-mi si mie, sunt chiar curioasa.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.