Mai intai spun Buna ziua . Cu siguranta toti ne intrebam Ce finisaj sa pun pe jos ? Daca este vorba de , In casa, ne trebuie ceva ...cald, placut niciodata beton slefuit , acesta este recomantat unui showroom de prezentare sau spatiu de birou . In casa se poate monta marmura sau travertin sunt ok pentru incalzirea in pardoseala(transfera caldura , ba mai mult o retin si o degaja in incapere atunci cans se opreste centrala iar senzatia de pardoseala calda este destul de placuta . Problema este ca nimeni nu spune ca odata ce am ales piatra naturala ca finisaj , ne alegem cu o gramada de probleme daca ne raportam la bugete si la timpi . Cine o monteaza ? Buna intrebare. Constructorul va spune ca el deoarece are oameni ,dar sunt calificati sa monteze piatra sau doar gresie ? ATENTIE -PIATRA nu se monteaza ca o gresie deoarece nu are aceeasi structura constanta pe intinderea placii ,rezultat -De dimineata cand am venit pe santier toate placile erau cu defecte ,cu toate ca noi aseara le-am montat bine .Placile de marmura,travertin,granit sunt taiate pe masini , sunt depozitate si manipulate .In principiu nu este vina doar a montatorului , a adezivului care trebuie sa fie special de marmura . In momentul in care ati ales piatra sau Arhitectul a recomandat trebuie sa luati in calcul urmatoarelesau sa aveti raspunsuri la urmatoarele intrebari : -cine o monteaza si cat costa -cat costa piatra -cat costa adezivul -cu ce se chituie -cine o slefuieste -cat costa slefuirea -cu ce o protejam Vanzatorul este interesat sa vanda produsul, se presupune ca dumneavoastra stiti toate etapele ce trebuiesc parcurse . Daca este vorba de curte , garaj ,boxa sau hala aici solutia e mai simpla . Indiferent de varianta ,pe pardoseala se afla un beton care poate fi acoperit sau slefuit . Poate fi slefuit pana capata un aspect de mozaic sau poate fi slefuit pentru a se aplica o vopsea de exemplu in garaj . In curte se pot aplica durificatori, pentru a creste duritatea stratului superficial de uzura apoi se fac reparatii pe ciupituri si fisuri , si eventual impermeabilizare suprafata . Pentru a obtine un sfat e indicat sa apelati la firmele de specialitate, un numar de telefon util 0723436067 sau un mesaj pe www.reconditionaremarmura.ro