Sisteme solare cu tuburi vidate pentru apa calda menajera

Buna ziua, Imi poate spune cineva daca merita investitia un sistem cu panouri din tuburi vidate pentru apa calda menajera + boiler? Am gasit o oferta ce ma incanta doar ca nu prea stiu daca chiar incalzesc apa la 100 grade cum spun si mai ales ce perioada din an beneficiez de apa calda. Astept va rog parerile si sfaturile voastre. Multumesc
Nu este nimeni pe aici care foloseste sisteme cu panouri din tuburi vidate sau care are cunostinte? Astept pareri. Zi buna
Salut, adevaratele sisteme solare cu tuburi vidate sunt cele de la Viessmann insa costa f mult adica 3-4000 euro fara tva si nu prea iti recuperezi repede investitia. Cele mai rentabile sunt cele plane de la Viessmann unde un pachet de 2 panouri cu toate produsele este la 1500euro fara tva plus boilerul si tevile. Aceste 2 panouri cu un boiler de 300 litri si in perioada de iarna iti asigura cel putin o temperatura de 40 grade deci vara iti cam prisosesc. Ieftinaturile de pe piata cu 1000euro per pachet sunt cam teapa. Spor
Buna ziua Multumesc D-le Dragoscadariu, nu stiu daca ati achizitionat sau sunte-ti in domeniul, m-ar interesa pentru o casa in care locuiesc 4 persoane. si cred ca 300 de litri este cam mare totusi. in conditiile date ar fi sufucient un panou cu un boiler mai mic? Multumesc
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.