Se strange covorul sub usa cand incerc s-o inchid

De ceva timp observ ca atunci cand incerc sa inchid/deschid usa din bucatarie - din lemn fiind - covorasul care se afla chiar in dreptul ei se stange sub ea. Cum pot proceda, in sensul de a micsora sau ridica putin usa in partea de jos, ca sa nu mai atinga covorasul? multumiri
Ati putea verifca in primul rand daca nu s-au slabit cumva holzsuruburile de la balamale. Daca da scoate-ti holzsurubul, bagati in gaura un bat de chibrit si stange-ti la loc...procedati asa cu toate holzsuruburile slabite...sper ca v-am putut fi de ajutor
Am incercat sa strang suruburile de la balamale si nu prea se observa mare diferenta. Am mai castigat putin spatiu sub usa , dar nu suficient, este aproape insesizabil. Cineva mi-a spus ca mai bine renunt la covorasul din dreptul ei si am rezolvat problema :(
Pentru a mai gastiga putin si daca tocul permite sa se mai inchida usa puteti pune sub balamaua de jos ceva adaos cum ar fi 2-3 saibe in functie de cate suruburi are balamaua. Asta presupune desigur demontarea balamalei. Succes
Ar mai fi o solutie destul de simpla si nu necesita mari eforturi. Luati o coala de smirghel mai dur si plasati bucata sub usa, chiar in zona in care usa e prea joasa si atinge de covor. Calcati pe coala de smirghel de o parte si de cealalta a usii si plimbati usa stinga/dreapta pe smirghel pana nu mai freaca P.S: plasati coala de smirgel pe covor si nu direct pe pardoseala
Multumesc mult pentru toate raspunsurile si pentru ajutor...in sfarsit am rezolvat problema cu usa din bucatarie, am incercat solutia data de Agleptycus si a functionat foarte bine...asa ca multumiri Agleptycus, a fost foarte simplu :)
Cu mare placere, ma bucur ca a functionat si v-am fost de ajutor, de obicei merge dar se mai intampla sa intampini ceva probleme. Zi buna
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.