Sare pe gheață?

Buna dimineata, dragii mei, pe ghetusul asta iata ca ma lovesc de o noua dilema legata de intrarea in magazin si vin cu o noua intrebare la voi. Este adevarat ca sarea data pe gheata afecteaza cimentul? Am dat cu sare pe jos sa se topeasca poleiul asta care ne-a nenorocit de dimineata ( o femeie chiar a cazut in fata mea pe la ora sase, era ceva de nedescris pe jos! ) Si daca e sa aleg... decat sa isi sparga oamenii capul mai bine stric cimentul si repar aleea peste cateva luni. Deci daca dau de mai multe ori iarna asta cu sare pe jos, in cat timp se presupune ca se va strica aleea? Ce altfel de pavaj pot sa pun mai tarziu ca sa evit problemele astea? Va multumesc pentru orice idee!
Intr-adevar, sarea afecteaza asfaltul. De aceea nici primariile nu mai au voie s-o utilizeze la deszapezire. Eu vad rezolvarea in 2 moduri: 1. Montarea unei intalatii anti-inghet sub pavaj (mai jos aveti un link catre un subiect pe aceasta tema). Investitia e mai mare, dar durata de utilizare e crescuta si se recupereaza. 2. Aplicarea unei mochete speciale, antiderapante pe alee. Sunt firme care ofera si astfel de mochete. Investitie mai mica initial, dar are un ciclu de inlocuire. Faceti eventual o comparatie de pret intre cele 2 solutii si vedeti care va avantajeaza. Parerea mea!
Buna ziua, Exista materiale /solutii antiinghet/dezghet pentru a inlatura gheata. Societatea noastra comercializeaza astfel de solutii (clorura de calciu), care nu deterioreaza cimentul sau asfaltul. Pentru detalii puteti sa ma contactati la tel. 0722638939 sau www.euromatt.ro
Exista o solutie mai putin costisitoare si anume un amestec de materiale anti inghet si antiderapante pe care l-am luat din Dedeman si care este foarte bun . Se numeste SALTONIT in recipient de 3 kg . Usor de folosit , se poate lua si in masina sa-l ai la indemana daca te prinde ninsoarea pe drum .
Exista o substanta ecologica sub forma solida (microparticule) special pentru indepartarea poleiului cu actiune remanenta aproximativ patru zile pana la -20 grade. NU deterioreaza pavajul, aleile, scarile. Pentru mai multe relatii trimiteti mail la eco_casa@yahoo.com
si eu am un mic magazin chiar in blocul in care locuiesc si am aceeasi problema. dar mi-a luat sotul acum un bidon cu o pulbere care se cheama saltonit si care are niste prafuri amestecate. nu strica cimentul si mi-a fost usor sa il folosesc, ca are doar 3 kg si un gratar prin care curge controlat :) faza faina e ca tine destul de mult dar nu prea il gasesti in multe magazine
Eu am luat un bidon de 3 kg cu saltonit de la praktiker; sunt niste granule albe cu rol antiinghet / dezapezire care nu ataca cimentul.Il tin in masina, nu se stie cand am nevoie de el.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.