Salut!Am cumparat o casa in Ianca demolabila,aproape cazuta.De ce am nevoe de autorizatie de demolare cind casa este deja la pamant?Va contactez din ...

Salut!Am cumparat o casa in Ianca demolabila,aproape cazuta.De ce am nevoe de autorizatie de demolare cind casa este deja la pamant?Va contactez din Anglia si vas multumi daca miati spune de institutia este deschisa in august ce documente ,acte si comisioane si de se poate face online?Va multumesc!!!!
Atat pentru construire cat si pentru desfiintare legislatia romaneasca prevede obtinerea unei autorizatii. Aceasta autorizatie este, de altfel, si modalitatea prin care se inscrie sau se radiaza o constructie din evidentele fiscala (pentru a plati sa nu impozit). Prin urmare unde-i lege nu-i tocmeala! Primariile in Romania lucreaza si in luna august, chiar daca o parte din personal este in concediu. Prin urmare se pot elibera documente. Procedura de desfiintare incepe cu un Certificat de Urbanism eliberat de Primaria din Ianca in cazul dumneavoastra. Apoi veti obtine avizele solicitate prin acest certificat, un proiectant autorizat va intocmi o documentatie tehnica si le veti depune la primarie pentru obtinerea Autorizatiei de Desfiintare. In afara de taxele pentru avize, taxa pentru autorizatie este de 0,5% din valoarea inscrisa la administratia financiara. Deocamdata nimic din ceea ce v-am spus nu se poate face online, poate doar sa incercati sa gasiti pe cineva care se va ocupa local de rezolvarea problemei dumneavoastra... Succes.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.