Buna ziua domnule arh,Toader, Sunt un mai vechi client al dvs.Am mai apelat in doua randuri la serviciile dvs.Pentru a va ajuta sa faceti conexiunea cu ce a fost in trecut va spun doar ca mi-ati intocmit un proiect pentru construirea unui gard de delimitare a unei servituti de trecere in str.Ionita Vornicu nr.4, sect.2,Bucuresti.Acum simt nevoia sa ma consult/sa am parerea dvs.(evident contra cost) pe o problema de urbanism, la aceiasi adresa.Astfel la adresa Ionita Vornicu nr.6, proprietarul doreste se construiasca un bloc S+ P+4+M(retrasa).Inteleg ca asupra regimului de inaltime nu pot face mare lucru deoarece zona a fost trecuta in alta categorie care permite constructiile de pana la P+4.Problema mea este urmatoarea: Proprietarul terenului doreste sa faca lu subsol un garaj pentru 10 masini , pe toata suprafata detinuta de 412m2 , avand rampa de intrare in garaj in lungul limitei de proprietate (gardul existent) intre terenul lui si cel detinut de mine.Blocul in sine (cele 4 niveluri de deasupra garajului) au o amprenta de 160 m2.Pentru a obtine autorizatia de constructie(certificatul de urbanism il are deja) imi solicita acordul, prin declaratie notariala, pentru efectuarea de lucrari la subsol, pana la limita de proprietate.Avand in vedere faptul ca pe fatada casei mele dinspre rampa de intrare in garajul pe care vrea sa-l construiasca am 3(trei) terase si o fereastra spre sufragerie consider ca intrarea in garaj, asa cum este gandita in certif. de urbanism, este un puternic factor de poluare pentru casa mea (gaze de esapament de la 10 masini plus poluarea fonica).Fata de cele mentionate va rog urmatoarele: 1.Sa-mi spuneti daca din punct de vedere legal, el poate construi ce doreste, fara a avea acordul meu; 2.Daca , pentru a preveni o constructie fara a avea acordul meu(lucru frecvent in Romania), trebuie sa intreprind ceva si, in caz afimativ, ce anume. Astept sa imi comunicati si care sunt conditiile dvs. ptr aceasta consiliere. Daca va sunt necesare planuri certificat de urbanism etc pentru noua constructie vi le pot trimite la adresa de mail office@AsiCarhitectura.com ? Va multumesc anticipat, Ionel Istrate / 0723303451 (gaze de esapament de la 10 masini si