Realizarea scurgerii apei pluviale intr-un caz specific

Bună ziua. Mă confrunt cu o situație puțin atipică: este vorba de o clădire cu destinația de locuință, amplasată în periferia municipiului Sibiu, intr-o zonă cu țesut tradițional. Este necesară amplasarea construcției pe aliniamentul terenului, atât la stradă, cât și pe o latură laterală, cât și realizarea unui acoperiș în două ape. De aceea, voiam sa știu cum se va realiza scurgerea apelor pluviale, astfel încât, în cazul în care streașina va fi amplasată pe limita vecinului lateral, scurgerea apelor să se realizeze strict în limita proprietății? Puteți să-mi oferiți informații despre cum se va realiza detaliul streașinii, a burlanelor, dar și a fundației? Momentan știu ca streașina nu va ieși din limita finită a peretelui, iar burlanele posibil sa fie incastrate în termoziolație, dar nu sunt sigur în legătura cu fundația și cu realizarea scurgerii în canalizare sau cu lipsa trotuarului de gardă. Vă mulțumesc.
Buna ziua, Va rugam sa consultati materialul atasat, veti gasi solutiile de principiu pentru aceasta problema. Situatia dumneavoastra specifica o putem discuta in baza unui plan de situatie real, macar la nivel de schita.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.