Puteti recomanda firme care sa execute acoperis din stuf? Sunt interesat sa imi acopar casa cu acest tip de acoperis. Va multumesc

Puteti recomanda firme care sa execute acoperis din stuf? Sunt interesat sa imi acopar casa cu acest tip de acoperis. Va multumesc
,poate sa-mi spuna cineva daca sunt inconveniente la montarea unui acoperis nou ,tigla de tabla peste cel vachi ,tabla zincata?
modific intrebarea anterioara. Tigla de tabla montata peste vechiul acoperis de tabla zincata.Multumesc.
In mod normal nu ar trebui sa existe probleme. Daca se verifica astereala si sarpanta si sunt in stare buna, se verifica si invelitoarea de tabla zincata si se indeparteaza zonele cu rugina. Se pune o folie anticondens peste invelitoarea existenta si se monteaza sipcile si contrasipcile. La final se monteaza tabla tip tigla.
Daca taceai , era mai bine . In primul rind , unui acoperis , cu tabla existenta , zincata in cazul de fata , se indeparteaza TOTAL , pentru a se putea monta alt sistem de invelitoare . Pentru tigla metalica , se monteaza folie , sipca/contrasipca , apoi tigla metalica . Ce rost ar avea tabla zincata ? Cum s-ar putea face completari/remedieri la sarpanta ? Cum ar respira lemnul ? Si cum ar putea bate sipcile , daca nu ar putea vedea capriorii..???? Si ce rost ar mai avea sipca /contrasipca , daca tabla zincata ar ramane pe pozitie ? Aerisire ...la ce ????? Se decoperteaza tabla existenta , se fac reparatiile necesare ( inlocuit scindura , capriori, etc . Se monteaza folia anticondens .Se bat sipcile pe capriori , contrasipca la dimensiunile necesare sistemului de invelitoare .
Din pacate pt Petru Antoniu , am vazut prea tirziu recomandarea unui "meserias" . Arhsterix , lasa-te de sfaturi de genul asta .
Buna ziua, Sa vedem : - verificare stare sarpanta si astereala - am specificat - verificare stare tabla - am specificat - folie anti condens - am specificat - sipci si contra sipci - am specificat De ce as elimina invelitoarea veche de tabla daca ar fi intr-o stare buna? Singurul motiv ar fi doar daca as vrea sa fac o mansarda in locul podului. Si atunci as elimina tabla doar din considerentul ventilarii vatei minerale pentru ca la interior ar fi oricum o bariera impotriva vaporilor. Nu inteleg cum o tabla de 1mm grosime, in cel mai fericit caz, te poate impiedica sa montezi sipcile in lungul falturilor prin prindere in astereala, nu neaparat in capriori. Mai mult decat atat folia anti condens care s-ar poza peste tabla ar impiedica formarea si scurgerea acestuia ( a condesului) pe tabla veche. Lemnul nu respira, lemnul acumuleaza vapori sau ii elibereaza in functie de temperatura si umiditatea mediului ambiant. Daca sub sarpanta este doar pod umiditatea se ventileaza prin acesta. Daca este mansarda ( mai ales in cazul unui acoperis mai vechi) deja nu mai conteaza. Ventilarea de sub invelitoare are rol de uscare a condensului care se formeaza pe timpul noptii din cauza diferentei de temperatura intre stratul de aer de sub invelitoare si scaderea temperaturii invelitorii. Deci unde am gresit in recomandarea mea? Inainte de a arunca cu piatra verifica daca ai dreptate...
Deci , nu vreau sa mai fac polemica , dar ceea ce spui tu contravine oricarui sistem de invelitoare doresti . In postura expusa de tine , pastrind tabla veche , din start pot renunta la 2 lucruri , pentru ca devin inutile . Caroiajul ( sipca , contrasipca) si folia anticondens . In postura ta , poate monta tabla direct pe tabla . Cat despre lemn , permite mi sa te contrazic . Lemnul TREBUIE sa respire , trebuie sa fie ventilat . Daca esti de acord ca folia si caroiajul sint pt ventilatie , de ce mai recomanzi sa fie montate , ele devin oricum inutile .Folia are rostul de a trage condesul si a nu i mai da voie sa intre . caroiajul este pentru ventilatie . Folie anticondens si caroiaj , montezi doar pt ventilatie , respiratie a acoperisului , mansardei , podului . Podul este cel mai cald loc al unei case . Si daca vechea tabla ramane pe pozitie , se poate ft usor monta tabla cutata sau chiar tabla plana . Si daca caroiajul nu se prinde de capriori , ce rezistenta ar putea intimpina la o eventuala furtuna ? Eu consider ca gresesti . Dar nu vreau sa insist . Pt mine subiectul este incheiat . Ultima piatra ;)))
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.