Un aspect usor tratat sau neglijat il reprezinta protectia la foc a rosturilor de dilatare, structurale din pardoseli, pereti , saptiilor dintre peretii cortina si structura . Am livrat cca 350 ml de profile de rost de dilatare in parcarile subterane a unui binecunoscut ansamblu rezidential si de birouri din nordul capitalei carora le-am propus si snururi antifoc dar fara ecou . De curind am fost "refuzat" politicos de un beneficiar a unei mari fabrici ce nu considera necesar protectia unui rost situat in pardoseala de la cota + 7,30m, lung de cca 300m si lat de 200mm. productia sa este prin definitie una inflamabila si deci orice masura de protectie la foc este strict obligatorie si de bun simt elementar .Am facut aceasta propunere inainte de livrarea si montarea profilelor de rost propriu- zise pentru a se realiza lucrarea completa de rosturi si protectie la foc, un montaj ulterior fiind cu cheltuieli suplimentare semnifiative si de evitat. In Spatiulconstruit a fost publicat Normativ Indicativ NP 127:2009 de securitate la incendiu a parcajelor subterane pentru autoturisme. Parcarile subterane medii si mari la care se refera Normativul in cauza nu sunt proiectate si executate in ideea protectiei la foc a rosturilor dintre plansee.. Atasat acestor rinduri gasiti un catalog de materiale antifoc pntru rosturi de dilatare , structurale, seismice. Materialul contine datele tehnice despre produsele antifoc pentru rosturi , inclusiv incercarile la foc dupa standarul European respectiv . In acelasi material se regasesc instructiuni de montaj pentru diverse exemple de rosturi in pardoseli, pereti, goluri intre pereticortina si structura, etc. Pentru orice alte detalii raminem la dispozitia tuturor celor interesati. DAN BEJAN office@reda.ro +40744545415