Paulownia - arborele minune

buna ! am cumparat o tavita cu puieti paulownia elongata gata germinate de la o firma din cluj toate bune si frumoase au livrat foarte repede si mau asigurat ca in tavita sant mai mult de 50 puieti cea ce a fost adevarat au fost 62 dar pentru un copac minune cum se spune ca ar fi creste FOARTE INCET au deja 2 luni la mine si desi le-am montat bec cum am fost sfatuit de firma respectiva + solutie vanduta de firma respectiva + instructiuni au 50% aprox 2 cm iar ceilalti 2,5 cm in conditiile in care aveau deja frunzulite minuscule cei drept Deci cred ca este o mare vrajeala ca ar creste foarte repede , sa spunem ca o sa-si dubleze rata de crestere cea ce nu prea cred si tot avem de asteptat ani buni pana o sa vedem ditai copacul !! DAR poate gresesc si nu fac eu ceva bine desi am citit instructiunile de n ori , a mai cumparat cineva asa ceva ? a-ti avut rezultate mai bune? eventual raspuns pe costi_caly@yahoo.com
Cam asta este Elongata
Si uite cum fac unii bani pe naivitatea oamenilor! Credeti ca daca era atat de rentabil ar fi fost cineva dispus sa vanda ideea? Asta e ca nucii aia speciali care intr-un an fac deja fructe! :)))))
da! nu este vorba chiar de naivitate, tavita nu a costat o avere(145ron cred) si am ceva teren care sta degeaba de acea am cumparat tavita ca si proba sa vad cum se comporta inainte de a investi mai mult,dar deocamdata m-am dezumflat nu cred ca este o afacere ramane inca de vazut poate mai incolo or creste ca si fat-frumos dupa cum spun cei care vand puieti !!!???
Si cat v-au mai costat lampa speciala + tratamentele? Eu in locul dvs. as fi optat pt cativa copaci neaosi (meri, prunci, ciresi) pentru a utiliza acel teren. Si tot 5-6 ani dureaza pana la prima recolta! :)
AM LUAT DEJA CEVA CIRESI !!!!
Eu as fi intrebat, inainte sa cumpar ceva, la Gradina Botanica sau la niste sere ! Oamenii aia ar fi putut sa-mi spuna ce-i real sau nu din toate povestile! Si mi se pare mult 150 de lei o tavita cu lastari de iarba! (cred ca e de fapt mult mai mare pretul: + lampa + solutie + timp)
buna! lampa e un neon obisnuit iar solutia a fost cativa lei nu am retinut fix dar cred ca 7-8 ron iar in ce priveste documentarea am citit incusiv studiul facut de ai nostri prin 75-80 daca nu ma insel si reiese clar din studiu ca dau randament daca sant cultivati pentru bio masa nu pentru cherestea, Problema este ca ce se gaseseste acum pe piata se pretinde ca ar fi ceva hibrizi mult imbunatatiti si fata de ceea ce spuneau cercetatori nostri acum 30 de ani ar fi cu totul altceva dar indiferent de ce nume ar purta ( cotevesia,kiri,etc) daca aprofundezi discutia cei ce se ocupa acum de vanzari recunosc ca ar fi niste hibrizi pe baza tomentosa si elongata singurele specii care dupa studiul facut la noi ar putea supravetiui in romania ,
Descarca gratuit revista de specialitate totul despre paulownia . sper sa te ajute http://www.paulowniaonline.net/Revista-Totul-despre-Paulownia-PDF.html
aici gasiti raspuns la toate intrebarile despre arborele paulownia revista de specialitate totul despre paulownia . Descarca gratuit !!! http://www.paulowniaonline.net/Revista-Totul-despre-Paulownia-PDF.html
Singura afacere este vinderea puietilor:)))))) Daca era asa profitabil nu erau asa fraieri sa vanda puieti ....vrajeala de 2 lei. Am si eu un astfel de copac la tara , plantat acum 4-5 ani..si nu a rezistat iarna trecuta..cu toate ca era mare. Acum din acea buturuga au dat alti 4..care nu stiu daca trec de iarna ..AM POZE daca vreti vi le arat. (vioalex8@gmail.com) De aia afacerea paulownia este VINDEREA PUIETILOR..nu rezista la noi
Salut!In ce zona a tarii locuiti si cum se comporta puietii din radacina?
Paulownia Elongata este intradevar mai dificila insa trebuie sa aveti rabdare. In 4 luni "isi vor lua avant" si o sa fiti pusi in situatia de a tine pasul cu rasadurile. Pentru detalii suplimentare va asteptam la www.paulownia-online.blogspot.ro
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.