Parchet sau gresie?

Buna ziua! imi renovez holul si as vrea sa stiu ce material este mai practic pentru acesta: parchetul sau gresia? va multumesc!
Eu recomand acoperirea padroselei cu rasina , aceasta ofera un design deosebit si are o rezistenta foarte buna la zgarieturi.
Multumesc mult, la aceasta optiune nu m-am gandit. Intr-adevar aspectul este cu totul deosebit, insa revin cu intrebarea: Exista avantaje in plus pentru acest tip de acoperire a pardoselei, comparativ cu gresia sau parchetul? fiindca ma gandesc ca in ceea ce priveste costurile, acestea sunt mai ridicate.
Buna ziua, revin cu rugamintea daca se poate sa ma lamuriti care ar fi avantajele in plus pentru acest tip de pardoseala, in comparatie cu gresia (eventual si cum se intretine) si cam la ce costuri s-ar ridica o astfel de lucrare? mentionez ca holul are dimensiunile 1.70 m x 4m. Multumesc
Buna! Daca nu ai terminat inca renovarea holului, eu te-as sfatui sa alegi placarea cu parchet. Are un aspect mult mai placut si mai ales tine cald. Poti opta pentru un parchet de trafic intens care este mult mai rezistent. Daca totusi te hotarasti sa alegi gresia, poti alege gresia care imita parchetul si asa castigi putin din ambele variante. Sopr la treaba1
Buna ziua, Va recomandam microtopping/microciment,este un micromortar decorativ. vezi acest link: http://www.pavistamp.com/producto.asp?id=12&i=ro&t=PAVICEM-MICROMORTERO 0767211938
Microciment sau rasina este ceva asemanator cu toate ca sumtem tentati sa denumim rasina tot ce inseamna epoxidic. Defapt rasina este denumirea generala care apou se imparte in f multe categorii. Poliuretanice epoxidice acrilice xiloxanice. Care apoi se impart si ele la randul lor pe baza de solventi apa si ulei care. Apoi sunt formulari lichide sau solide. Cine a avut rabdare sa citeasca pana aici pot sai spun ca microcimentul este o combinatie intre ciment care reprezinta 30% din cantitate iar restul sunt rasini sub forma aditivilor de ex :plastifianti elasticizanti etc. Deci raspunsul la intrebare ar fi: 1ce vrei sa faci in spatiul respectiv. 2 cum vrei sa arate. 3ce grosime iti permite suportul Apoi poti sa decizi ce vrei sa faci hrsie faianta parchet sau rasina..
Va multumesc pentru raspunsuri. Nu am mai inaintat cu lucrarea fiindca am fost in concediu si am amanat. Ideea este ca holul nu este mare (am specificat mai sus dimensiunile 1.70 m x 4m), deci este doar un loc de trecere. Mi-ar placea sa obtin un spatiu cat mai primitor, chiar rustic. Am turnat sapa din beton, mai urmeaza pardoseala propiu-zisa. In ceea ce priveste acoperirea pardoselii cu rasina, sunt diferente mari de grosime intre aceasta si placarea cu gresie, respectiv parchet?
Rasina are o grosime medie de cativa milimetri in schimb gresia sau parchetul se duc pana la un centimetru. Ca si idee de rustic am vazut de curand un model de gresie care se aseamana mult cu cotto fiorentino. Rustic aspect placut cu forme iregulare de culoare bej. E f interesant . Rasina este un material f bun si se poate obtine cam tot ce vrei numai ca o sa cosye mult pt o suprefata atat de mica. Mult succes in alegeri .
Multumesc mult! Am dat un search si am gasit doua modele de gresie care mi s-au parut interesante. Voi incepe sa caut modelul prin magazine, cel putin ceva asemanator, in caz contrar imi surade si ideea de gresie care imita parchetul. Am atasat si fotografii, poate stie cineva unde trebuie sa caut. Multumiri inca o data
recomand pardoseala epoxidica se foloseste pentu camere curate ... in spitale, in unitatile alimentare ... si nu numai ..locuri in care lucram cu diverse substante si nu stim cand o sa ne scape ceva 'nou' pe pardoseala. Este foarte rezistenta ...se poate pune si in diverse culori ...vezi pe pharmasolution.ro ... sunt foarte usor de curatat si de intretinut http://pharmasolution.ro/poze_solutii/pardoseli_clip_image002.jpg
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.