Paraziti vegetali

Busuiocul pe care il cresc in ghiveci mi-a fost invadat de niste firisoare verzi galbui, care par vegetale. Sunt ca niste tentacule care se infasoara in jurul plantelor si se lipesc de tulpini. Am curatat cat am putut, dar cresc la loc si ajung sa sufoce plantele. Ciudat e ca firisoarele astea nici nu cresc din pamant, am cercetat atent si nu au nici un fel de radacina, nu rasar de nicaieri. Au aparut din senin si cresc sugand sangele plantelor, ca niste lipitori. Vedeti mai jos cum le-am prins cu telefonul mobil. Stie cineva ce e asta si de unde a aparut? Cum scap de ea? E destul de nasol, in felul asta raman curand fara busuioc. Multumesc!
E vorba de “cuscuta" (sau, in limbaj popular, “tortel"), o planta parazita foarte nasoala, pe care agricultorii o cunosc foarte bine, pentru ca poate ajunge sa distruga aproape in totalitate anumite culturi. Se inmulteste foarte repede, prin semintele care isi pastreaza puterea de a germina ani in sir (6-8 ani in sol, 12-25 ani in depozite) sau prin fragmente de tulpina. Firele de cuscuta pot atinge lungimi de 5 metri, avand o viteza de dezvoltare fantastica. In perioadele bune, cresc chiar si cu 8-10 cm in 24 de ore! Iti dai seama ca in acest fel ajung rapid sa-si sufoce gazda! Cand isi gasesc o gazda, lastarii de cuscuta se incolacesc pe aceasta si dezvolta haustori - un fel de ventuze cu care se fixeaza pe planta gazda si prin care se alimenteaza absorbind hrana de la planta gazda. Dupa ce reuseste sa se fixeze pe o gazda, legatura cu solul se usuca complet, iar cuscuta ramane sa traiasca hranindu-se exclusiv cu ce suge de la gazda. De asta nu ai vazut nici o radacina, cuscuta ta e deja bine dezvoltata. Din pacate, foarte multe solutii nu prea sunt. Daca cumva cuscuta ta a facut deja flori si seminte, singura varianta este sa scoti busuiocul cu totul si sa-l distrugi. De asemenea, ti-as recomanda sa arunci si stratul superior de pamant din ghiveci, in caz ca deja au picat acolo seminte, ca sa nu risti sa apara din nou, daca plantezi altceva in acel ghiveci. Daca cuscuta nu a inflorit inca, poti incerca sa cureti cat mai bine busuiocul, eventual chiar taind cu totul tulpinile de care parazitul deja s-a lipit. Apoi urmaresti sa vezi ce se intampla, daca apare din nou sau nu. Atentie cand cureti busuiocul, orice bucatica de cuscuta rupta si uitata in ghiveci iti poate face surpriza sa creasca la loc ! Ar mai fi niste erbicide care s-ar putea folosi in combaterea cuscutei, dar nu-ti recomand, fiind vorba de busuioc pe care probabil din cand in cand vei mai vrea sa-l presari in salata. Sper sa-ti fie cu folos !
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.