Montaj pavele la aleea din curte

Buna ziua, Am o alee nu foarte mare in curte si as vrea sa stiu daca daca pot pune aceste pavele direct pe pamant (strat de nisip) sau trebuie sa torn intai o sapa de ciment? Va multumesc anticipat!
Salut, Cu privire la montajul pavelelor am gasit asta: Pavelele se monteaza direct, cu mana, peste patul de nisip. Daca ati facut calculele corect, pavelele vor veni la nivelul bordurii, dar puteti, desigur, sa lasati bordura un pic mai ridicata decat nivelul pavajului. Pavelele nu mai au nevoie de liant intre ele, pur si simplu lasati cativa milimetri intre o pavela si alta, pentru a crea senzatia unor rosturi – acestea oricum vor fi umplute cu nisip dar si de praful provenit in urma intemperiilor. Bordura va tine pavelele stabile, iar faptul ca sunt asezate pe nisip le face sa intre usor in stratul de nisip, gratie greutatii lor. Oricum, nivelati-le usor, pentru a obtine o suprafata compacta. Daca vrei mai detaliat cu toti pasi necesari, este un articol foarte interesant chiar pe site
Iti multumesc Agleptycus! Observ ca te pricepi la montajul pavelelor. As vrea sa te mai deranjez cu o intrebare. Atasez o poza spune-mi ca sa fie gazon printre pavele cum as putea sa procedez? Sau ce tip de pavele se folosesc? O seara placuta!
Salut, nu sunt asa de priceput dar urmaresc informatiile pe acest forum si mi-am amintit ca am vazut articolul cu pavaj. pentru a putea pune gazon sunt modele speciale de pavaj chiar pe site si poti cere detalii direct de la distribuitorii respectivi. Uite ce am gasit si daca mai vrei sa cauti - cauta dupa denumirea pavaj eco sau pavaj grila. Succes
Agleptycus multumesc pentru informatii! Am sa ma documentez foarte atent :)
Cu multa placere, materialele sunt destul de complexe, dupa analizarea lor nu cred ca mai poti avea vreo problema. Zi buna si succes
Geea Design Srl colaboreaza cu Semmerlock. Atasat sunt cateva lucrari.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.