Masura inchiderii teraselor dupa o anumita ora se ia in conditiile in care muzica si petrecaretii deranjeaza locuirea, e normala, dar tocmai ca nu...

Masura inchiderii teraselor dupa o anumita ora se ia in conditiile in care muzica si petrecaretii deranjeaza locuirea, e normala, dar tocmai ca nu este cazul aici. Centrul Vechi nu are prea multi locuitori, adica are, dar abuziv instalati... Abia incepuse si zona sa mai semene cu ce se intampla in alte tari si gata, in loc sa imbunatatim conditiile, punem bete in roate? Si mie mi se pare o masura cel putin dubioasa!
Nu sunt o mare adepta a vietii de noapte si totusi nu pot sa nu remarc si eu ca este ceva destul de dubios in aceasta initiativa. Cu felul in care a inceput sa arate Centrul Vechi, incepusem si eu sa am senzatia ca si Bucurestiul ar putea fi oras turistic. In plus, nu o data mi s-a intamplat ca doar vreo terasa din Centrul Vechi sa ma salveze de la inanitie in vreo noapte de vara, dupa miezul noptii... Ati observat ca in orasul asta nu prea ai unde sa mananci dupa o anumita ora? Ce facem dupa ce inchid fortat terasele la caderea noptii? Nu mai mancam?
Ai unde sa maninci in conditii bune . Asta nu este un motiv de a nu fi inchise la o ora decenta
Serban,daca nu nu iesi in centrul vechi la terasa sau nu ai prieteni care sa mearga acolo si sa mergi si tu,asta nu inseamna ca toti suntem la fel. Nu ma intelege gresit,dar acolo mai ales vara dupa 22-23 poti sa simti k respiri,nu mai e arsita orasului si caldura sufocanta,daca u stai cumva la curte si ai oaza ta de liniste si pace,lasa-ne si pe noi restul sa o avem pe a noastra. Asa ca stai acasa si nu iti mai da cu parerea aiurea.
Stimate domn, Unde mai exact se poate manca in Bucuresti la ora 1-2 noaptea? Intreb la modul cel mai serios, chiar am nevoie de aceasta informatie... Mie personal mi s-a intamplat de mai multe ori sa ies de la munca dupa miezul noptii si, in afara de vreo rotiserie sau shaormerie razletita prin vreun cartier, nu prea am avut de unde sa-mi cumpar ceva cald (si eventual sanatos) de mancare. Si de altfel nu vad cum, inchizand localurile la ora 22, vom avea in continuare unde sa mancam in conditii decente... Sau trebuie sa mancam cu totii la ora fixa stabilita de primarie?
Ar trebui vazut proiectul propus.Din pacate nu am reusit sa il gasesc pe site-ul PMB-lui. Oricum ce pare fara a avea informtia completa este o tampenie....dar trebuie oricum consultata si populatia Bucurestiului..nu poate fi o hotarare luata doar de Primarie. Poate ar fi buna o dezbatere publica vizibila.
Mdaaa o ardem european...E drept in multe orase europoene te trezesti ca nu prea ai unde sa iesi, daca te loveste subit iesitul undeva in jur de 23-00:00 . In Stuttgart spre exemplu ne-am invartit de ne-au luatt toti dracii sa gasim o carciuma deschisa pana mai tarziu in care sa si mancam, sa si bem ceva.... Nu e ceva neaparat rau, iti mai salveaza buzunarele uneori, dar bai nene din atatea proiecte si teme luate din Europa si State, chiar de asta ne-am impiedicat? Zau e penibil... Ne pica spitalele, gem orfelinatele de copii, pustimea lesina in fata clasei 0-1, si noi inchdem carciumi, care de bine de rau aduc niste bani ca platitori de taxe.... Nu trebuie sa faca nimeni misto de noi, ne bate propria logica .... Pacat!
depinde de ce taxe vorbim. in afara de cea de scaun la terasa cred ca evaziunea fiscala este din belsug, ca sa nu mai vorbim de impozitul pe chirii declarat (oare de catre cati si la ce valoare?). ''minunati'' oameni de afaceri ocupa trotuarul la capacitate maxima (domeniu public) si mai construiesc terase-porcarii, eventual temporare, pentru ca nimeni nu vrea de fapt sa investeasca, doar sa scoata profit mare pe termen foarte scurt. de ce nu ar putea fi ceva mai civilizat totusi in centrul orasului, avem nevoie de viziune - primaria are o mare lipsa la acest nivel, ca de altfel majoritatea locuitorilor care nu isi vad decat minima raza de interes/egoism.
Aceasta este si parerea mea,sunt foarte putini locuitori in zona,majoritatea roomi pe care viata de noapre nu-i deranjeaza.Mai bine Primarul general ar actiona in instanta pe propietarii care au acolo cladiri retocedate si nu le ingijesc in vederea confiscarii.iar prefectul Bucurestiului sa trimita zilnic Garda Financiara pentru a aduce venituri statului :acolo o chirie este de 20.000-40.000 de euro pe luna deci inchipuitiva ce vanzare trebuie sa ai pentru a plati 40.000 euro chirie ,plus salarii si sa ai si profit!!!!
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.