Legislatie la bloc

Buna seara, stie cineva care este cadrul legislativ sau cum pot cere daune unui vecin care m-a inundat? Am lipsit de acasa doua saptamani si cand m-am intors am gasit casa praf. In afara de peretii distrusi (nu e prima data cand mi se intampla), de data aceasta am ajuns iar in casa era intuneric total. Sigurantele arse, frigiderul stricat. Aceasta din pricina ca apa s-a scurs de-a lungul peretului si pe podea,pana sub frigider si a stagnat acolo probabil pana s-a evaporat. Combina frigorifica s-a defectat inca din prima zi, banuiesc (nu stiu inca ce are, inca stau cu alimentele pe balcon de cand m-am intors), iar prizele s-au ars. Instalatorul a inlocuit sigurantele si era sa luam foc din nou cand, cu frigiderul inca bagat in priza, am pocnit pentru a doua oara siguranta... Din fericire nu am patit nimic, dar am crezut ca frigiderul s-a defectat din senin. Tarziu mi-am dat seama motivul adevarat. Ma puteti ajuta, va rog: 1 - cu informatii despre cadrul legal in care pot cere daune vecinului, administratiei 2 - cu informatii despre lucrarile pe care ar trebui sa le fac pentru a evita pe viitor acest risc de inundare de la vecinul de deasupra? Multumesc foarte mult pentru orice sugestie.
Buna dimineata, 1. Cadrul legal este reglementat de Noul Cod Civil, deci trebuie sa mergeti in instanta. Administratia nu poate fi parte in actiune decat daca defectiunea s-a datorat unui element care cade in sarcina acesteia (de ex. inlocuirea conductelor cu probleme dupa ce au fost depistate). Cel mai simplu mod este cel amiabil, in care sa va intelegeti cu vecinul. Daca nu reusiti amiabil, faceti poze cu daunele suferite, solicitati facturi si devize de la cei care va efectueaza reparatiile si mergeti la un avocat! 2. Intrucat nu puteti sa va montati propriul acoperis, nici o lucrare nu poate proteja complet. Un mod de protectie (ati spus ca s-a mai intamplat) este incheierea unei asigurari de risc la inundatie. Chiar daca se repeta, asigurarea va despagubeste (in functie de prima si bunuri) si se indreapta ei in justitie pentru recuperarea prejudiciului! Sper ca informatiile sa va fie utile!
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.