Izolarea fonica a unui perete exterior din caramida

Buna ziua, Vreau sa stiu daca exista solutii viabile pentru izolarea fonica a peretelui exterior din dormitor (bloc de caramida): camera e stradala, trec masini zi si noapte, absolut toate masinile se aud tare si este imposibil de dormit acolo. Mentionez ca am schimbat geamul de la dormitor cu un tripan special conceput pentru reducerea zgomotului exterior si a vibratiilor. Tot informandu-ma, am constatat ca majoritatea recomandarilor constau in vata minerala, dar si altele cum ar fi membrane si placi fonoizolante, peste care se monteaza gipscarton. Exista solutii fara gipscarton? Placi finisate care, odata lipite pe pereti, sa nu mai necesite alte interventii de finisare? Si o alta intrebare: pot fi draperiile o solutie? Nu am gasit informatii relevante in acest sens pe internet. Va multumesc anticipat pentru eventualele solutii!
Ati putea incerca placarea peretelui pe interior cu placi de polistiren ornamentale !!! Draperii nu cred va ajuta !!
Nu exista material care sa poata fi asezat pe perete si tencuit/gleutuit direct.Ar fi unul,pluta expandata dar trebuie sa puneti de 5 cm grosime ca sa faca si treaba.Acesta se fileste cu CM 11 .Dar inainte de asta trebuie sa faceti urmatoarele:schimbati sticla geamului de termopan cu geam duplex pe ambele parti.Renuntati la tripan.Nu stiu cine a lansat acesta prostie cu tripanul dar acesta este eficiente doar pe termic ,pe fonic chiar micsoreaza Rw geamului.Al doilea lucru pe care trebuie s-al faceti este sa da-ti jos toata tencuiala de pe perete si sa astupati toate rosturile caramizii.Pe urma aplicati o tencuiala cat se poate de groasa.Peste aplicati pluta sau alt sistem de izolatie fonica in care va fi inclus si gips-carton.Toate materiale de izolare fonica sunt concepute/calculate intr-un sisteme (Materiale izolatie fonica,rigips,bride acustice (cu sau fara sisteme antivibratie ) Deci facem un sistem nu punem doar un material pe perete pentru ca nu va fuctiona.PS polistirenul nu izoleaza fonica.Am mai scri si inca mai scriu.Si nici vata cu exceptia celei cu 100 densitate.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.