Izolare fonica sub parchet

Am o casa cu o suprafata de aprox 100 mp parter si deasupra mansarda. Jumatate din aceasta mansarda este cu podeaua pe grinzi de lemn iar cealalta jumatate este pe planseu de ciment. Practic, mansarda care are podeaua pe grinzi de lemn este fostul pod dintr-o casa mai veche mostenita de la parinti. Acest pod l-am amenajat si am compartimentat cu pereti din rigips. Podeaua este din OSB gros de 18mm care este prins pe un caroiaj de lemn in stilul unei table de sah...deci am intarit grinzile existente , am mai pus altele intre ele ( astea erau transversal) si am pus si longitudinal la distante de aproximativ 0,5 m. Spatiul dintre grinzi pana la podeaua de OSB este umplut cu vata minerala( aprox 20cm).Acum mai am de pus parchetul dar vreau sa elimin pe cat se poate zgomotul produs de pasii persoanelor care umbla prin mansarda. Am auzit ca se poate pune sub parchet "ceva"( polistiren extrudat, pluta, pasla etc) ca sa elimin vibratiile si zgomotul pasilor....am nevoie de un sfat in aceasta directie, va rog!
Buna ziua, 1. Sub parchet se monteaza un polistiren extrudat special de culoare verde (se gaseste la magazinele de constructii) si se aseaza efectiv pe pardoseala inaintea aplicarii parchetului. Eu am utilizat asa ceva si la mine acasa si copii se aud la etaj doar cand alearga. Sunt placi de 60x60 cm, 3.5 mm grosime si se aseaza pe pardoseala tesut (ca la zidaria de caramida). Este foarte simplu, mai complicat este cu parchetul. 2. peste pardoseala se aplica pardoseala flotanta care are si ea o grosime (10-15 cm) si astfel nu se va auzi aproape nimic de la etaj. Aceasta varianta este destul de scumpa, dar de; odata construim. Aceasta metoda functioneaza doar daca permite inaltimea camerei sau usile nu sunt definitivate - practic separa pardoseala noua de cea existenta cu un strat de aer care preia aproape tot ce inseamna vibratii si zgomot. O zi buna,
Buna, sunt materiale special facute pentru zgomotul de impact si izolarea fonica a tavanului sau a podelei. www.acusticaintegral.com pot sa-ti recomand in functie de ce ai nevoie, pentru ca eu le reprezint productia in Romania. dincolo de asta, le-am verificat pe proiectele mele, si au dat rezultate foarte bune. dar alegerea se face si in functie de constructie. polistirenul nu are nici o legatura cu izolarea fonica, iar vata nu o recomand. 0741 11 82 00, cristi. sau mail la dtinoiseconsult@gmail.com
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.