Izolare fonica la apartament

Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, din caramida, vechi din anii '70. Apartamentul meu e la etajul 3, iar la etajul 4, chiar de-asupra apartamentului meu este infiintat un laborator de tehnica dentara de inainte de a ma muta eu. Laboratorul este chiar de-asupra dormitorului nostru, unde incercam sa ne odihnim in fiecare noapte. Doamna tehnician tendar are in laborator, la etajul 4, diferite compresoare, motoare, sisteme racordate la apa si gaz, etc. Laboratorul NU este izolat fonic, asta fiind evident prin faptul ca se aude tot ce face ea acolo. Mai mult, doamna lasa noaptea peste noapte un echipament in functiune si merge la culcare. Vibratiile echipamentului se propaga prin pereti si se aude clar la noi, efectiv trezandu-ne din somn. Chiar si vecinii de la etajul doi aud (si nu numai ei) si nici ei nu se pot odihni. Chestia interesanta e faptul ca zgomotul se aude mai tare doar cand esti aproape de pereti, dar daca stai in mijlocul camerei nu e prea sesizabil. Nu mai zic faptul ca ziua cand da drumul la un echipament vibreaza tot blocul. Intrebare: avand in vedere faptul ca doamna tehnician dentar nu si-a izolat fonic laboratorul, chiar daca e intr-un apartament la etajul 4, si nici nu o sa si-l izoleze, cum as putea sa-mi izolez eu dormitorul? Ar trebui sa izolez peretii cat si plafonul? Stie cineva o firma care face izolatii fonice in Sibiu? Multumesc.
Transformarea unui apartament in altceva decat spatiu de locuit are nevoie de autorizatii si de respectarea unor reguli. Obligatia de a izola fonic acel spatiu revine in cazul de fata Laboratorului stoomatologic.
Salut. Familia Flinstone de deasupra alearga, trage mese, tranteste prin casa de dimineata pana seara. In principiu frecvente joase, impact. Suficient incat sa te demoleze in timp. Doresc o solutie foarte buna care chiar sa functioneze, chiar daca ia spatiu din tavan. Va rog niste explicatii - exact cum se rezolva problema stiintific. Va rog niste precizari ce materiale sa folosesc, costuri estimative pentru un apartament de 100 mp - as dori sa fac tot apartamentul sa ma separ de Finstones. Si niste linkuri / oferte catre firme de specialitate serioase care CHIAR FAC si au rezultate pe domeniu. Va multumesc!
Iata cateva detalii noi pentru izolarea fonica.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.