Inlocuitor de gazon

Imi poate spune cineva cu ce se poate inlocui gazonul? Ce altceva as putea pune intr-o curte astfel incat sa obtin un covor verde pe care sa nu fiu nevoita sa-l tund periodic? Mi-ar fi utile niste sugestii de plante (mici, care nu cresc inalte) utilizate ca inlocuitori de gazon. Si, eventual, de unde se pot procura semninte. Multumesc.
si eu caut un inlocuitor pentru gazon. ma gandeam la troscot si caut modalitati de procurare
Troscotul este o idee interesanta, multumesc Vero! O s-o studiez mai atent. Stii cumva daca se gasesc seminte de troscot de vanzare? La tarani in piata sau prin magazine? Eu pana acum m-am gandit la trifoi pitic, dar inca nu m-am hotarat. Tu ce parere ai despre trifoiul pitic?
nu m-am gandit la trifoi pitic. stau intr-o zona in care vara e foarte cald, iar troscotul se preteaza la asa ceva. apoi nu trebuie tuns foarte des si se inmulteste singur. stiu toate astea deoarece am un petec de vreo 16 mp in curte unde am troscot. nu trebuie semanat. iese singur in fiecare an si este foarte frumos. are o textura sanatoasa si necesita udari foarte rar. nici eu nu stiu de unde as putea acchizitiona seminte...cica e considerat buruiana.
Linoleu.
Ion esti un ...!
(post editat de moderator)
Probabil Ion vroia sa se refere la gazon sintetic (exista diverse tipuri de covoare pvc care imita gazonul). Dar trebuie sa recunosc si eu ca sugestia lui e ca nuca in perete. Mai bine se abtinea.
Cred ca Ion a postat aici, din greseala, raspunsul la urmatorul subiect care se referea la gazon artificial pentru balcon.
Am vazut odata la televizor pe unii din SUA care si-au pus muschi in loc de gazon! Din pacate, mai multe detalii despre cum se planteaza si se ingrijeste nu stiu.
Foarte interesanta idee, totusi nu cred ca se potriveste in cazul meu. Terenul pe care vreau sa-l inverzesc este in Baragan, sta toata vara in plin soare, fara alta umbrire decat cativa copacei si, din ce stiu eu despre muschi, nu cred ca ar reusi sa supravietuiasca foarte mult in aceste conditii. Undeva la munte insa cred ca s-ar putea aplica si ar fi superb.
Ai putea folosi totusi gazon, dar un tip care nu presupune o tundere regulata si frecventa, sau ai putea sa plantezi iarba de munte, dar e necesar sa ai un anumit tip de sol. Si solutia cu trifoi e buna, dar orice ai alege trebuie sa tii seama de cat de mare e suprafata pe care vrei sa o "inverzesti" si deasemenea ce destinatie vrei sa aiba. Daca vrei o suprafata verde si nimic altceva gazonul nepretentios e excelent la fel si trifoiul. Daca insa vrei o gradina draguta poti sa faci un ansamblu de tufe cu aspect salbatic, cativa arbusti, poate si cateva alei false, serpuitoare si restul poti planta diverse ierburi sau trifoi. O sa caut prin arhiva mea si o sa pun 1-2 poze.
Multumesc frumos, Galina, pentru sfaturi. Problema mea cu gazonul, sau mai bine spus cu gazonul compus din iarba, e ca nu prea exista (sau nu gasesc eu) iarba care sa nu creasca mare. Din cate am citit si experimentat, iarba creste pana la brau daca nu o tunzi. In plus, din tot ce am studiat pana acum despre problema gazonului, mi-am dat seama ca in mod real trebuie ingrijit foarte atent daca vrei sa-l ai verde si proaspat: trebuie tuns regulat, trebuie udat cu sfintenie. Acum sunt aproape convinsa ca nu exista "gazon nepretentios", cum spui (daca tu ai altfel de informatii, te rog explica-mi). Se pare ca totusi clima de la noi nu este favorabila pentru un gazon "englezesc". Am auzit (si cunosc) foarte multi oameni care, fiind plecati in vacanta sau cu treaba, au omis sa ude gazonul una - doua saptamani si acesta s-a uscat iremediabil (se intampla vara, la 40 de grade in timpul zilei). Eu tocmai de aceasta situatie as vrea sa ma feresc. Nu ma intereseaza neaparat sa obtin un gazon perfect, ci doar ca pamantul din curte sa fie acoperit de un "covoras" vegetal de plante scunde, rezistente la caldura si soare, nepretentioase la udat, care sa reziste la o uzura medie (unu-doi caini care alearga prin curte cateva ore pe zi, circulatia oamenilor, lucruri de genul acesta) si care sa nu trebuiasca udat zilnic.
daca asa sta situatia atunci in cazul tau vad solutia doar trifoiul alb.
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Exista specii de gazon special pentru activitati sa zic asa; alergat copii si animale, eventual sport etc. Ca sa nu doara capul cu udatul exista sisteme de udare cu niste automatizari care peaca singure dupa cum sunt programate, zilnic la o anumita ora sau dimineata si seara la anumite ore etc. uite poti sa imi trimiti e-mail si o sa-ti dau mai multe detali: galina.prica@geoengineerings.ro.
Ai putea studia si varianta cimbrisor de camp (Thymus Serpyllum), cel putin pentru unele zone. Din cate stiu, rezista si la temperaturi sub 0 grade, este rezistent la seceta (deci nu trebuie udat des), suporta bine soarele dar se dezvolta si la umbra, creste si in soluri aride, infloreste din mai pana in septembrie si se inmulteste rapid. Ca si trifoiul, este o planta invaziva, ceea ce inseamna ca nu lasa sa se dezvolte buruienile. Nu creste mai inalt de 30 de cm.
Asta se cam bate cap in cap, sa nu il tunzi, nu foarte de des dar trebuie tuns. Eu iti recomand trifoi alb, este pitic creste des si e verde, si nu apuca sa creasca nici o buruiana pe langa el. Dar trebuie sa il tunzi o data pe an, cel mult de 2 ori.
Bineinteles, tuns o data - de doua ori pe an este absolut rezonabil. Eu nu vreau doar sa ajung in situatia de a fi nevoita sa-l tund o data la doua saptamani. Intr-adevar, cred ca am sa raman la ideea cu trifoiul alb. Si troscot-ul este o idee buna, dar din cate am inteles nu exista samanta de troscot de vanzare, singura sansa e sa aduni singur de pe santuri. Inca n-am apucat sa studiez varianta cu cimbrisorul, enuntata mai sus de Nicole, dar o sa ma documentez si revin cu o concluzie. Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Daca mai are si altcineva vreo idee, e binevenita.
Buna ziua, noi folosim cand avem o problema de genul acesta, mai multe plante perene, de inaltimi mici, care se intind pe sol ca un covor si infloresc si foarte frumos. Este o solutie care nu necesita intretinere si este foarte decorativa. Puteti gasi mai multe informatii despre aceste plante perene de talie mica, cand si cum se insamanteaza, precum si achizitionarea de seminte aici: http://www.amenajarigradinibucuresti.ro/61-seminte-flori-perene Daca aveti intrebari, ma puteti contacta.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.