Incalzire casa noua cu centrala pe lemne

Salut! Am casa in constructie si in ultimul timp am inceput sa ma gandesc tot mai serios si la partea de incalzire. Achizitionarea echipamentelor si montajul o sa aiba loc undeva mai in primavara. Sunt din zona Piatra Neamt-ului, asa ca am dat o tura pe la firmele de profil de aici. M-am oprit in cele din urma la cei care mi-au lasat cea mai buna impresie, chiar de experti zic eu, asa cum suna si sloganul "Expert solutii termice si ventilatie". In final am ajuns la un pachet complet peste bugetul estimat initial, dar asta nu e cea mai mare problema, e foarte important ca totul sa functioneze cum trebuie iarna viitoare. Cazanul pe lemne cu gazeificare recomandat este FIREX 34, facut in Italia de Unical. Poate cineva sa imi dea cateva referinte legate de el? Este cineva care il foloseste,? Multumesc mult!
va salut in aceeasi situatie sunt si eu. Tot la un sistem de incalzire pe lemne, cu un cazan cu gazeificare m-am gandit si eu. Nu cunosc detalii despre cazanul FIREX 34 dar daca aveti ceva informatii sau detalii, ma gandesc la faptul ca mi-ar fi si mie de ajutor. voi urmari in continuare subiectul. eu am discutat si cu un reprezentant al unei firme care realizau instalatii de incalzire pe curent, cu sistem de incalzire prin pardoseala (sapa), cu doua variante : prin cablu sau covor. Pretul la cheie al sistemului de incalzire pentru o casa de 120 mp utili era de 2500 euro , fiind inclusa aci manopera si materialele. Nu mi s-a parut chiar foarte mult insa am emotii privind consumul si eficienta. Tot pe lemne as opta. Orice parere conteaza, de aceea ma documentez si eu din mai multe surse. Daca nu va deranjeaza, orice informatie sau concluzie la care a-ti ajuns imi poate fi si mie utila. multumesc mult. cu stima,
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.