Iluminarea tavanului tip

Buna ziua! De foarte mult timp imi doresc iluminarea tavanului din sufragerie in genul "cer instelat". As dori sa ma ajutati cu cateva informatii legate de acest lucru si anume care este timpul de executie a acestei lucrari, ce costuri presupune si mai ales daca exista anumite aspecte negative? Astept cu interes sfaturi, idei si mai multe lamuriri.
Daca vrei o varianta cat mai simpla si mai putin costisitoare, o prima optiune ar fi stelutele autoadezive fosforescente confectionate din plastic. Aceste se reincarca la orice sursa de lumina si se gasesc in magazine de bricolaj sau (mai la indemana) pe site-uri online care le livreaza...tot o varianta simpla ar fi si utilizarea vopselei fosforescente, care se aplica asemenea oricarei vopsele lavabile, aceasta fiind vizibila doar pe timpul noptii. Am auzit ca picturile cu acest tip de vopsea sunt destul de rezistente in timp si nu necesita nici un fel de intretinere. Daca iti doresti ceva cu adevarat deosebit (dar si mai costisitor in acelasi timp) poti opta pentru un sistem de iluminare al tavanului prin fibra optica. Efectul este de neinlocuit si din fericire exista firme specializate care se ocupa cu realizarea acestui tip de lucrare. Daca preferi acest tip de iluminare, incearca sa iei legatura cu o firma specializata...poti obtine detalii cu privire la nr. ore necesare lucrarii, preturi, etc.
Multumesc, multumesc, multumesc, m-am interesat de varianta cu iluminatul prin fibra optica si intr-adevar este super, dar din pacate cam costisitoare pentru buzunarul meu. Cu siguranta voi alege varianta cu vopsea fosforescenta (nici prin minte nu-mi trecuse)...am gasit si poze cu astfel de lucrari si mi-au placut mult (atasat foto). In plus, daca ma plictisesc repede de tavanul meu cu stelute, cu o mana de lavabil am rezolvat tot :))
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.