Hidroizolatie beciuri

Cum as putea izola un beci din beton in care se infiltreaza apa prin podea?
Buna ziua, Acest lucru se poate executa. Reusita depinde de anumiti factori existenti: pe ce suprafata, cand se infiltreaza, care este cantitatea de apa? Si alte altfel de intrebari. In orice caz acesta lucrare se executa in mai multe etape si implica o solutie tehnica viabila care poate compune chiar 4-5 tipuri de materiale necesare succesului. Cu cat dispun de mai multe informatii cu atat solutia tehnica se apropie de adevar. Pentru acesta aveti un email: liviuconsulting@yahoo.com. Va adu un exemplu: o infiltratie in blaca de baza la subsolul unei case genera 10 cm de apa in 4-5 zile, camera vand unde la 40 m.p. S-a executat o hidroizolatie (sa nu va ganditi cumva la cele bitumate) in etape pe parcursul a 4 saptamani (in care s-a lucrat doar 1 zi pe saptamana) si s-a inchiat cu succes.
Buna ziua, Va multumesc pentru raspuns. In continuare o sa descriu situatia in detaliu. Beciul este construit in subsolul casei, cu pereti , podea si tavan din beton. A fost construit intr-o perioada de seceta, infiltratiile aparand in anul urmator care a fost ploios. E adevarat ca in zona primul strat freatic este foarte aproape de suprafata, 1-1,5 m. Infiltratiile nu depasesc 10 cm de apa, dar se fac atat prin podea cat si prin pereti. N-am incercat pana acum nici o solutie tehnica de izolare. As fi interesat de solutiile propuse de d-voastra si de modul de aplicare. O zi buna!
In mod evident problema dvs poate fi rezolvata, dar asa cum va spuneam am nevoie si de o poza (sau mai multe) pentru a constata cu precizie despre ce solutie tehnica aveti nevoie. Pentru acesta aveti email prezentat anterior. Eu v-am prezentat solutia in principiu in ce consta. In mod evident acesta sta la baza unei experiente de ani (lucrez in domeniu din 1998). Astept cu interes pozele respective pentru a va propune o solutie tehnica corespunzatoare. Cu respect.
Pentru alte detalii va rog a trimite mail la : sasoia2003@yahoo.com
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.