Buna, sunt nou pe forum. Pe scurt, intentionez sa cumpar o casa pe 3 etaje construita undeva prin anii 60-70, care are foarte mult lemn in interior (informatiile nu sunt foarte multe deoarece am vazut-o pt timp limitat numai o data ). O gramada de dulapuri tot din lemn. Proprietarul a murit de 3 ani iar de atunci casa nu mai e locuita. Problema este ca era un om foarte ciudat care nu aerisea niciodata. Fiica lui a angajat un expert care a masurat o concentratie foarte mare de formaldehida, cu explicatia ca aceasta s-a emanat si acumulat in casa din cauza ca nu a fost aerisit asa de mult timp + cei 3 ani de cand e nelocuita. Evident, acest lucru ii scade pretul sau cel putin ar trebui. Intrebarea mea este ce solutii exista - daca exista - pentru a elimina aceasta toxicitate sau macar a reduce nivelul la unul normal, acceptabil. In afara de dat jos toti peretii si repus placi de rigips, etc ... Din cate am vazut TOTI peretii interiori ai casei sunt de lemn sau tapetati cu lemn inclusiv plafoanele, deci ar fi o munca titanica. Merci